FCSB a plecat în cantonamentul din Olanda; pe 5 iulie va înfrunta noua echipă a lui Darius Olaru
FCSB a plecat vineri dimineața, 26 iunie, în cantonamentul din Olanda, unde va sta până pe 10 iulie. Printre meciurile de pregătire se numără și cel contra lui Union SG, noua echipă a lui Darius Olaru.

Vineri dimineața, 26 iunie, FCSB a plecat în Olanda pentru perioada de cantonament. Trupa lui Marius Baciu va sta în Venray, la hotelul Asteria, în perioada 26 iunie - 10 iulie.
Meciuri de pregătire și adversari
În această perioadă, FCSB va disputa mai multe meciuri de pregătire. Unul dintre ele este programat pe 5 iulie, contra lui Union SG, noua echipă a lui Darius Olaru. Olaru este unul dintre jucătorii plecați de la FCSB în această vară.
Lotul și transferurile
Fără Darius Olaru, Mamadou Thiam, David Kiki, Baba Alhassan, Ionuț Cercel și Daniel Graovac (plecați) și Siyabonga Ngezana (accidentat), formația roș-albastră l-a avut în schimb pe Ronny Labonne, singurul transfer al verii. Mihai Lixandru și Alexandru Pantea au un viitor incert și au șanse mari să plece. Florin Tănase negociază „la cuțite” cu Gigi Becali o prelungire a contractului.
Primul meci oficial al sezonului
Primul meci oficial al sezonului pentru FCSB va fi în weekend-ul 18-19 iulie, în SuperLiga.
Declarațiile lui Gigi Becali
Joi, 25 iunie, cu ocazia aniversării a 68 de ani, Gigi Becali a oferit declarații la biserica din Voluntari. A vorbit despre Elias Charalambous, precizând că nu a vorbit cu acesta, dar i-a dat mesaj de baftă. Becali a vrut să-l readucă pe Charalambous la echipă, dar acesta a refuzat, iar în locul său a fost numit Marius Baciu.
Strategia de transferuri
Bănel Nicoliță crede că FCSB va avea o campanie de transferuri spectaculoasă. „Sunt sigur că Gigi Becali pregătește niște tunuri. Nu vor să se grăbească și caută cei mai buni jucători. Atât MM Stoica, cât și Gigi Becali vor jucători de națională și cu experiență europeană”, a spus Nicoliță pentru digisport.ro.