FCSB, probleme în mercato: Mihai Stoica explică de ce nu se grăbesc cu transferurile
FCSB plănuiește achiziții de milioane de euro pentru noul sezon, dar se confruntă cu o problemă majoră: prețurile cresc din cauza licitațiilor între cluburi. Mihai Stoica spune că nu vor arunca banii.

FCSB se pregătește de un sezon important, cu participare în Conference League după barajul dramatic cu Dinamo, dar transferurile întâmpină dificultăți majore. Mihai Stoica, managerul general al clubului, a explicat că prețurile jucătorilor cresc din cauza licitațiilor între cluburi, iar echipa nu vrea să arunce cu banii.
Problema licitațiilor și a prețurilor
„Un jucător aflat sub contract, noi facem oferta, dar clubul respectiv nu are niciun motiv să se grăbească. Pentru că perioada de transferuri e până în septembrie, pentru că oricând interesul unui club poate naște interesul altui club și, atunci, doar să plătim sume care nu se justifică? Ok, e foarte bine să pleci în pregătire cu jucătorii pe care te vei baza, dar nici nu poți să arunci cu banii, să iei jucătorul acum, când îl poți lua cu un preț mai bun în iulie”, a declarat Mihai Stoica la Fanatik.
Achiziții căzute și lista de transferuri
Una dintre mutări a picat deja: Anderson Ceara, jucător dorit de la Csikszereda. Pe lista de achiziții se află jucători pentru posturile de fundaș dreapta, fundaș stânga, mijlocaș central, atacant dreapta, atacant stânga și vârf de atac. Mihai Stoica a anunțat că pentru postul de fundaș dreapta va veni un jucător din Franța, iar în defensivă vor fi Ngezana, Mihai Popescu și Ricardo Pădurariu (împrumutat la Corvinul Hunedoara).
Gigi Becali: „Pot da și 3 milioane de euro pentru un atacant”
Finanțatorul FCSB, Gigi Becali, a declarat că este dispus să investească sume mari: „Eu pot da și două milioane, și trei milioane de euro pentru un atacant. Dar nu l-am găsit. Dacă găseam unul de 3 milioane, dădeam. La noi în țară nu ai pe cine să dai. Merită vreunul două milioane? Doar Bîrligea merită două, atât”. Becali a adăugat că va aduce șase jucători și că bugetul va fi de cel puțin 5 milioane de euro.
Plecări și situația actuală
La capitolul plecări, Vlad Chiricheș, David Kiki, Mamadou Thiam și Baba Alhassan sunt la final de contract, dar deocamdată nu vor pleca. Mihai Stoica a precizat: „În funcție de ce vom aduce poate vor și pleca. Deocamdată nu vor pleca. Nu mai sunt jucătorii cărora nu li s-a oferit prelungirea”. Echipa are deja un prim 11 competitiv, iar conducerea nu se grăbește să facă achiziții la prețuri exagerate.