Gică Hagi, după primele două meciuri la națională: „Urmează Liga Națiunilor, vrem să câștigăm grupa”
Selecționerul României, Gică Hagi, a bifat primele două meciuri amicale după 25 de ani, iar acum se pregătește pentru Liga Națiunilor din septembrie, unde obiectivul este câștigarea grupei B4.

România a disputat două meciuri amicale în luna iunie, 1-1 cu Georgia și 2-1 cu Țara Galilor, care au reprezentat primele două partide ale lui Gică Hagi (61 de ani) de la revenirea la echipa națională, după o pauză de 25 de ani.
Următorul obiectiv: Liga Națiunilor
Dacă primele două meciuri au fost de acomodare, Gică Hagi va intra „în pâine” de acum, deoarece urmează Liga Națiunilor în luna septembrie. Obiectivul „Regelui” este să câștige grupa. Așadar, urmează trei luni și jumătate de inactivitate pentru echipa națională.
„Tricolorii” se vor revedea spre finalul lunii septembrie pentru a începe campania din Liga Națiunilor. România este în Liga B, grupa a patra, alături de Suedia, Bosnia și Polonia.
Declarațiile lui Gică Hagi
„Le mulțumesc jucătorilor, ei au câștigat, au jucat bine colectiv. Cum v-am zis, trebuia să formez două echipe. Am dat o șansă fiecăruia. Trebuie să ne cunoaștem, sperăm ca împreună să facem o treabă bună. Au calitate, vorbim de jucători de echipă națională. E clar că au calitate individuală, rolul nostru e să-i facem să dea randament foarte bun și să îi facem să joace bine împreună”, a declarat Hagi, în exclusivitate pentru Digi Sport.
„Mi-au plăcut atitudinea, determinarea și concentrarea. Știam că întâlnim un adversar pe primul loc la ce înseamnă ritm și agresivitate. Am încercat să ne descurcăm cât de bine am putut în câteva zile. Ce nu mi-a plăcut au fost schimbările pe care le-am făcut. Am dereglat un pic echipa, automat ne-am apărat un pic prea jos și am luat gol. În careu, intervine calitatea individuală. Sper să-i fac pe jucători să dea un randament foarte bun”, a adăugat selecționerul.
„Mai sunt trei luni. O idee da, mi-am format. Dar sunt și alți jucători dintre care putem alege. M-am simțit bine, echipa națională e echipa mea de suflet, am jucat 18 ani aproape. S-au făcut performanțe, am mulțumit lumea. Mă bucur când acești băieți câștigă, cred că și acești băieți au potențial foarte mare. Sperăm să fim inspirați în alegerile făcute. Vrem să jucăm la victorie în fiecare meci, să accesăm tot ce avem noi mai bun încât să câștigăm grupa. Eu cred că ei pot da un randament foarte bun”, a încheiat Hagi.