Gică Hagi i-a cerut lui Florinel Coman să se transfere de urgență: „E fundamental pentru el!”
Selecționerul României, Gică Hagi, i-a cerut lui Florinel Coman să își găsească o echipă unde să joace mai mult, după victoria cu Țara Galilor. Coman a anunțat că vrea să plece de la Al-Gharafa.

Gică Hagi (61 de ani) a obținut prima victorie din al doilea mandat la echipa națională, după meciul România - Țara Galilor 2-1. „Regele” a revenit cu succes în Ghencea datorită golurilor marcate de Florinel Coman și Adrian Rus (minutele 52 și 80). Unicul gol al britanicilor a fost marcat de David Brooks (minutul 63).
Hagi: „Trebuie să-și găsească echipă și să joace”
Florinel Coman (28 de ani) a jucat din nou o repriză sub comanda lui Gică Hagi. Extrema celor de la Al-Gharafa a intrat la pauza meciului din Ghencea și a marcat golul de 1-0 al României. La conferința de presă de la finalul partidei, Hagi a vorbit despre situația lui Coman și a dezvăluit că i-a cerut să se transfere vara aceasta la o echipă la care să joace mai mult.
„Nu e încă 100%, dar a arătat mai bine decât în meciul cu Georgia, a făcut mai multe antrenamente şi l-am simţit că e mai bine. Trebuie să-şi găsească echipă şi să joace, să găsească un antrenor care să îl iubească, o echipă care îl vrea. Un jucător are nevoie de o echipă. Dacă nu ai echipă, nu poţi să joci singur. Trebuie să-şi găsească un antrenor care să-l placă şi să ştie ce potenţial are. Sper să găsească. Am stat şi de vorbă cu el. I-am zis că e fundamental pentru el, pentru că e un jucător important al echipei naţionale, cu un anumit talent şi e păcat să ne pierdem aşa uşor jucătorii”, a declarat Hagi.
Coman: „Nu mai vreau să continui la Al-Gharafa”
Pare că Florinel Coman este decis să asculte de sfatul lui Gică Hagi. La flash-interviul de după meci, Coman a anunțat că vrea să plece de la Al-Gharafa vara aceasta. „S-a tot vorbit, la fiecare șase luni eram pe undeva, am umblat peste tot. Vă spun sincer, am vorbit cu cei de la Al-Gharafa, le-am spus că nu mai vreau să continui. Nu știu câți știu, eu am jucat extremă dreapta acolo 90% dintre meciuri, un post care nu mă avantajează. Le-am spus că nu vreau să rămân în condițiile astea. N-am primit niciun răspuns. Mai am un an de contract. Am vorbit cu agentul, le-am comunicat că nu vreau să continui și e normal să găsim o cale de mijloc”, a spus Florinel Coman, în exclusivitate pentru Digi Sport.
Posibilă revenire la FCSB
Întrebat de reporterul Digi Sport Bogdan Pop dacă se transferă la FCSB, în contextul în care Gigi Becali și-a afirmat deja interesul pentru el, Florinel Coman a lăsat poarta deschisă pentru o revenire în România: „Acum nu știu, eu țin cu FCSB de mic. Mă bucur că am reușit să iau un campionat după foarte mulți ani de pauză. Am mulți prieteni acolo, dar vom vedea ce va fi”.