Gigi Becali a negociat cu Bogdan Andone pentru FCSB, dar antrenorul a cerut aprobarea lui Dani Coman
Patronul FCSB, Gigi Becali, a dezvăluit că a purtat negocieri cu Bogdan Andone, antrenorul FC Argeș, pentru postul de principal, dar tratativele au eșuat după ce Andone a cerut să vorbească cu Dani Coman.

Gigi Becali, patronul FCSB, a dezvăluit că a negociat cu Bogdan Andone, antrenorul FC Argeș, pentru funcția de antrenor principal, dar tratativele au eșuat. Potrivit declarațiilor făcute la Fanatik, Andone a cerut să ia legătura cu Dani Coman, președintele clubului piteștean, ceea ce l-a nemulțumit pe Becali.
Critici la adresa antrenorilor
Becali a afirmat că el i-a făcut „șmecheri” pe unii antrenori, referindu-se la Bogdan Andone și Nicolae Dică. „Tot eu sunt vinovatul, că tot eu i-am făcut șmecheri pe ei. Ce, pe ăla de la Argeș (n.r. Bogdan Andone) cine l-a făcut antrenor? Era pe la Ghimpații din Deal, pe la o echipă de Divizia B. Nu l-au lăsat să vină. L-am luat eu și după aceea s-a ridicat în fotbal”, a spus Becali.
Patronul FCSB a adăugat că i-a spus lui Andone: „Dacă vii la mine, într-un an-doi, îmi fac echipa, și tu o să ajungi mare antrenor. Dacă stai la Pitești, într-un an o să fii pe acolo, pe la Metaloglobus, la retrogradare, și o să ajungi să antrenezi în Liga a 2-a, ca Di Caprio (n.r. Nicolae Dică)”.
Noul antrenor al FCSB
Pe 19 mai 2026, Gigi Becali l-a numit pe Marius Baciu ca noul antrenor principal al FCSB. Baciu a declarat: „Sunt convins că antrenorii de dinaintea mea au făcut tot ce le-a stat în putință. Nu știu cu ce aș putea fi eu diferit față de ceilalți. Eu nu am venit să trag concluzii. Am venit să încercăm să găsim cauzele rapid și să putem ajunge acolo unde ne dorim, pas cu pas, zi cu zi”.
Baciu a mai spus că Gigi Becali i-a cerut să fie omul la care se așteaptă și că va fi susținut din toate punctele de vedere.
Performanțe recente
FCSB a învins acum o săptămână, în deplasare, scor 2-1 după prelungiri, formația Dinamo, în barajul pentru calificarea în Conference League. Dinamo bifează al zecelea an fără prezență în competițiile continentale, în timp ce roș-albaștrii au ajuns la al 24-lea sezon consecutiv în cupele europene.