Fotbal

Gigi Becali anunță negocieri pentru 5-6 transferuri la FCSB: „Am ales, suntem în negocieri”

Patronul FCSB, Gigi Becali, a dezvăluit că echipa se află în negocieri pentru mai multe transferuri, după o calificare în extremis în preliminariile UEFA Conference League.

Gigi Becali la o conferință de presă
Foto: Fanatik

FCSB a salvat sezonul 2025/2026 cu o calificare în extremis în preliminariile UEFA Conference League. Gigi Becali nu mai permite pași greșiți și vrea ca echipa să domine competiția internă în stagiunea următoare. În acest sens, FCSB pregătește cel puțin 5-6 transferuri.

Gigi Becali: „Am ales, suntem în negocieri”

Gigi Becali, în cadrul unei intervenții la TV Digi Sport, sâmbătă, 6 iunie, a anunțat cum decurge procesul de achiziții. „Sunt oameni care studiază tot, văd despre ce e vorba, de 20, 30, 100, 1000 de jucători. Ei selectează trei, din trei aleg eu unul. Până acum mi-au arătat, am ales ceva, suntem în negocieri”, a declarat patronul.

Becali a precizat că nu intenționează să cheltuie sume mari: „Normal că nu dau 10 milioane pe un jucător, nu? Echipa trebuie întărită. Am zis că transfer 6 jucători, nu 1-2, înseamnă că nu mai sunt mulțumit de ce se întâmplă”.

Revoluție la FCSB după eșecuri cu echipe mici

Patronul a subliniat necesitatea unei schimbări radicale: „Echipa trebuie schimbată din temelii. Dacă te bate Metaloglobus, dacă te bate Slobozia, ce pretenții mai ai? Trebuie să întărești echipa, egal mai merge, poate a fost ghinion, dar să te bată aceste echipe înseamnă că trebuie să schimbi din temelii”.

Becali a exclus transferurile din România: „Din România nu ai ce să transferi, eu am încercat tot timpul, dar nu am ce să iau”.