Ionuț Chirilă se autopropune la Dinamo: „Sunt singurul care și-a luat toate licențele”
Fostul antrenor al Academiei Clinceni, Ionuț Chirilă, și-a oferit serviciile pentru postul de antrenor principal la Dinamo, după plecarea lui Zeljko Kopic.

Zeljko Kopic (48 de ani) a părăsit Dinamo după trei sezoane, iar oficialii clubului par să se orienteze din nou către un antrenor străin. Numele vehiculat este cel al lui Nuno Campos (51 de ani), tehnicianul maghiarilor de la Zalaegerszeg.
Critici la adresa strategiei cluburilor
Ionuț Chirilă, liber de contract după despărțirea de Academica Clinceni din decembrie 2021, a intervenit la Digi Sport Matinal și a criticat tendința cluburilor de a numi antrenori străini. El s-a autopropus pentru postul de la Dinamo, subliniind realizările sale anterioare.
„Sunt singurul care și-a luat toate licențele pe practică demonstrată și teorie la toate etapele. Dacă Dinamo nu are nevoie de un om care toată viața a construit, a adus plus valoare și a produs bani și nu a luat bani ca alții... Ei ar fi trebuit să se gândească la Ionuț Chirilă”, a declarat acesta.
Realizări la Dinamo
Chirilă a amintit că a produs șapte jucători titulari care au salvat clubul de la faliment, mulțumindu-i lui Giovanni Becali pentru remarcă. „Dacă îi mai aduceam și pe Luțu și Dănciulescu făceam o echipă de galactici atunci”, a adăugat el.
În cei doi ani și jumătate petrecuți la Dinamo, Zeljko Kopic a acumulat 115 meciuri (102 în SuperLiga, 10 în Cupa României și trei în baraje).
Experiența lui Ionuț Chirilă
Ionuț Chirilă are în CV experiențe atât la nivel de juniori, cât și de seniori. A pregătit naționala de tineret a României, juniorii de la Dinamo și Rapid, și a fost secund la Dinamo. De asemenea, a antrenat la Electromagnetica, CSM Focșani, Jiul Petroșani, UTA, Concordia Chiajna, CSMS Iași, ASA Târgu Mureș și Academica Clinceni.