Iran, eliminată de la Cupa Mondială 2026 fără să piardă niciun meci, după un gol în minutul 90+6
Iran a ratat calificarea în șaisprezecimile Cupei Mondiale 2026, deși nu a pierdut niciun meci în grupă. Un gol marcat în minutul 90+6 de Austria a decis soarta iranienilor.

Cupa Mondială 2026 a ajuns în faza șaisprezecimilor de finală, după ce duminică dimineață s-au jucat ultimele meciuri din grupele J, K și L. Iran, una dintre cele 48 de țări participante, se poate considera cea mai ghinionistă, deoarece a ratat calificarea fără să piardă un singur meci.
Iran, neînvinsă dar eliminată
Selecționata lui Amir Ghalenoei a încheiat pe locul 3 în Grupa G, după 2-2 cu Noua Zeelandă, 0-0 cu Belgia și 1-1 cu Egipt, acumulând trei puncte și golaveraj neutru. În clasamentul echipelor de pe locul 3, din care se calificau primele opt, Iran era pe locul șase înaintea meciurilor de duminică.
Prima echipă care a depășit Iranul a fost DR Congo, care a învins Uzbekistanul cu 3-1, ajungând la patru puncte și urmând să întâlnească Anglia în șaisprezecimi. Apoi, Ghana a pierdut cu Croația, 1-2, și a căzut pe locul 3 în grupa sa. Astfel, Iran a coborât pe locul opt și părea că se califică.
Drama din Grupa J
Totul s-a decis în Grupa J, unde Algeria și Austria aveau scorul de 2-2, rezultat care le-ar fi calificat pe ambele: Algeria de pe locul 2, Austria de pe locul 3. Riyad Mahrez a marcat pentru 3-2 în minutul 90+3, iar la acest scor Algeria ar fi terminat pe locul secund, iar Austria ar fi fost pe locul 9 în clasamentul echipelor de pe locul 3, cu golaveraj -1. Iran ar fi fost a opta și s-ar fi calificat.
Însă, în minutul 90+6, Sasa Kalajdzic a marcat pentru Austria, la doar un minut după ce a intrat pe teren, stabilind scorul final 3-3. Remiza era singurul rezultat care o elimina pe Iran, iar acesta s-a produs. Astfel, Iran a părăsit Cupa Mondială 2026 fără să piardă niciun meci.