Fotbal

Matteo Duțu, crescut la AC Milan, se vede titular la Dinamo după plecarea lui Boateng

Fundașul român de 20 de ani, transferat de la AC Milan pentru 500.000 de euro, spune că s-a adaptat rapid la Dinamo și speră să aibă un rol important în noul sezon.

Matteo Duțu în timpul unui antrenament cu Dinamo București
Foto: Fanatik

Dinamo București a pierdut în această vară doi jucători esențiali din ultimii ani, Kennedy Boateng și Gnahore, iar antrenorul Nuno Campos caută soluții pentru a suplini aceste absențe. O variantă pentru postul de stoper ar putea fi chiar din propria curte: Matteo Duțu, tânărul fundaș central de 20 de ani transferat de la AC Milan pentru 500.000 de euro.

Matteo Duțu: „M-am adaptat bine și repede”

Fotbalistul român se pregătește intens în Polonia și spune că se simte din ce în ce mai bine la Dinamo. „M-am adaptat bine și cred că și repede. Și cu suporterii, clubul, conducerea, jucătorii, stau cu toții bine. Și chiar orașul, Bucureștiul, îmi place, deci m-am adaptat foarte bine și îmi place”, a declarat Duțu pentru dinamo1948.club.

El a explicat că sezonul trecut a bifat câteva meciuri, mai multe decât se aștepta, iar acum obiectivul său este să aibă un rol important în echipă. „Anul trecut am venit și am bifat câteva meciuri. Sincer, nici nu mă așteptam să joc așa de mult, dar până la urmă am avut meciuri, ocazii. Și sezonul ăsta, ăsta e obiectivul meu, o să ajut echipa și cu Nikita mă înțeleg foarte bine, sper să fie totul ok.”

AC Milan și-a păstrat 50% dintr-un viitor transfer

Deși a renunțat la tânărul fundaș, AC Milan și-a păstrat o plasă de siguranță. Pe lângă cei 500.000 de euro primiți de la Dinamo, „rossonerri” au păstrat și un procent de 50% dintr-un viitor transfer. Anunțul a fost făcut de jurnalistul Nicolo Schira pe contul său de X: „Afacerea s-a făcut! Matteo Duțu merge la Dinamo București de la AC Milan. Contract până în 2029. Milan va avea 50% dintr-un viitor transfer.”

Cotat la 300.000 de euro, Matteo Duțu a bifat 12 apariții pentru Dinamo în sezonul trecut. El este conștient că plecarea lui Boateng îi poate oferi mai multe șanse în noul sezon. „Normal că mă gândesc și la echipa națională, dar acum mă gândesc înainte la Dinamo. Sunt cu gândul total la Dinamo. Și după, dacă o să vină convocarea de la echipa mare, o să fie o mare mândrie pentru mine și înseamnă că merge totul bine”, a adăugat Duțu.