Meciul Franța - Irak, întrerupt două ore din cauza ploii. Mbappe și Deschamps, reacții
Partida din grupa I a Cupei Mondiale 2026 a fost oprită aproape două ore din cauza unei furtuni cu fulgere. Jucătorii au așteptat în vestiar, iar selecționerul Didier Deschamps a glumit că au jucat cărți.

Meciul Franța - Irak, scor 3-0, din etapa a doua a Grupei I de la Cupa Mondială 2026, a fost întrerupt aproximativ două ore din cauza unei ploi torențiale cu descărcări electrice. Partida s-a disputat în Philadelphia și a durat în total circa patru ore.
Protocolul FIFA prevede ca jocul să fie reluat doar după ce nu se mai detectează niciun fulger timp de 30 de minute pe o rază de 13 kilometri. Din această cauză, meciul a fost suspendat pentru o perioadă neobișnuit de lungă.
Ce au făcut jucătorii în vestiar
După încheierea partidei, jurnaliștii au fost curioși să afle cum au petrecut fotbaliștii cele două ore de pauză. Kylian Mbappe a declarat pentru BBC: „A fost o seară foarte lungă. Am petrecut mult timp așteptând. E epuizant psihic și emoțional, pentru că trebuie să îți menții concentrarea la maximum în vestiar. Să stai în vestiar aproape două ore, în timp ce îți menții concentrarea, este ceva foarte dificil. Necesită mult efort. Jucătorii au făcut un efort uriaș, precum și cei din staff-ul tehnic.”
Jules Kounde a oferit mai multe detalii: „Prima dată, din moment ce nu știam ce să facem, am rămas activi. Am folosit puțin bicicleta, am făcut puțină mișcare. Apoi, din moment ce am văzut că nu se reia meciul, am început să vorbim între noi și să râdem. Când am fost anunțați că se reia, ne-am concentrat la loc și asta a fost.”
Reacția selecționerului Didier Deschamps
Selecționerul Didier Deschamps a tratat situația cu umor: „Am jucat cărți. Nu, evident, am așteptat. Ne-au tot amânat. Sincer, chiar am petrecut un timp de calitate cu jucătorii și ne-am distrat. A fost o chestiune de siguranță. Nu te poți lupta cu ploaia și cu fulgerele. Nu m-a enervat. Au fost circumstanțe foarte speciale și sper doar că nu se vor mai repeta. A fost foarte important să nu ne asumăm niciun risc.”