Mihai Stoica îl critică dur pe Alexandru Maxim, portarul plecat de la FCSB la Universitatea Craiova: „A gafat la fiecare fază”
Președintele CA al FCSB, Mihai Stoica, l-a desființat pe tânărul portar Alexandru Maxim, care a părăsit clubul și a semnat cu rivala Universitatea Craiova, noua campioană a României.

Mihai Stoica (61 de ani), președintele Consiliului de Administrație al FCSB, l-a desființat pe Alexandru Maxim (19 ani), portarul care a plecat de la echipă și a semnat cu rivala Universitatea Craiova, noua campioană a României. În opinia sa, tânărul fotbalist „a gafat la fiecare fază”, iar prezența sa în lot nu se mai justifică, nici sportiv, nici financiar.
Critici dure la adresa portarului
Stoica a explicat că Maxim avea contract cu FCSB, dar clubul a ales să nu-l activeze din cauza salariului ridicat și a lipsei de randament. „Portarul Maxim avea un contract semnat cu noi, pe care nu l-am introdus din simplul motiv că am considerat că nu are rost să ne încărcăm cu un salariu destul de mare pe care nu ne putem baza, pentru că avem alți portari peste nivelul lui”, a declarat el la Prima Sport.
Oficialul a subliniat că FCSB are deja portari valoroși, precum Ștefan Târnovanu (2001), Udrea (2001), Matei Popa (2007) și Rareș Andrei (2010), în care clubul își pune mari speranțe. „Adică să ai portari și unul să nu apere și să te încarci cu un salariu destul de mare nu are sens”, a adăugat Stoica.
Performanțe modeste și transfer surprinzător
Alexandru Maxim a fost împrumutat de FCSB la FC Voluntari, care a revenit în prima ligă după o absență de doi ani, câștigând barajul cu Hermannstadt (5-3 la general). În sezonul 2025-2026, Maxim a apărat în 24 de meciuri, dintre care 11 fără gol primit, având o cotă de piață de 200.000 de euro, conform Transfermarkt.
Stoica s-a declarat surprins de decizia Universității Craiova de a-l transfera pe Maxim, care se încadrează în rândul jucătorilor U21. „M-a surprins că l-a luat Craiova, da, mă gândeam că se duce undeva în Liga 2. Nu cred că vor pleca la drum cu Popescu și Maxim, probabil vor mai avea nevoie de un portar”, a mai spus Stoica.
Portarul, aflat sub contract cu FCSB din 2021, nu a avut niciun meci oficial la prima echipă, fiind împrumutat la CSM Satu Mare și de două ori la FC Voluntari.