Fotbal

SUA relaxează restricțiile pentru Iran la Cupa Mondială 2026: echipa poate intra cu două zile înainte de meciul cu Egiptul

Departamentul pentru Securitate Internă al SUA a permis echipei Iranului să intre în țară cu două zile înainte de meciul decisiv cu Egiptul, după ce anterior restricțiile au fost criticate de oficialii iranieni.

Echipa națională de fotbal a Iranului la Cupa Mondială 2026
Foto: DigiSport

Statele Unite au decis să relaxeze restricțiile impuse echipei de fotbal a Iranului în timpul Cupei Mondiale 2026. Americanii le-au permis iranienilor să ajungă la Seattle cu două zile înainte de următorul meci, a anunțat Departamentul pentru Securitate Internă al SUA.

Contextul relaxării restricțiilor

Această concesie intervine în contextul în care Iranul consideră că a fost maltratat de la începutul Cupei Mondiale, protestând în special față de faptul că echipei sale i s-a permis să intre în Statele Unite doar cu o zi înainte de cele două meciuri anterioare de la Los Angeles.

„Pentru al treilea meci al echipei iraniene de la Seattle, pe 27 iunie, echipei i s-a permis să intre în Statele Unite cu două zile înainte de meci”, a explicat un purtător de cuvânt al departamentului.

Reacția oficialilor iranieni

Un purtător de cuvânt al echipei iraniene a confirmat că lotul va părăsi miercuri Tijuana – orașul mexican unde se află pentru această Cupă Mondială –, în vederea meciului împotriva Egiptului, de vineri. Astfel, „Team Melli” va avea timpul de pregătire necesar înainte de acest meci crucial, în care va juca pentru un loc în șaisprezecimile de finală, spre deosebire de meciurile împotriva Noii Zeelande și Belgiei.

Duminică, după ce a obținut o nouă remiză (0-0) împotriva Belgiei, selecționerul iranian Amir Ghalenoei și-a felicitat jucătorii pentru că au reușit să obțină „două meciuri fără înfrângere în ciuda condițiilor logistice”.

Mesajul Iranului pentru Los Angeles

După remiza cu Belgia, naționala Iranului a lăsat un mesaj în vestiarul de pe stadionul SoFi, pentru a le mulțumi celor de la Los Angeles pentru ospitalitate, înainte de a se îndrepta spre Seattle. „Din Persia antică de acum mii de ani până în Iranul civilizat de astăzi, spiritul iranian rămâne viu și neclintit”, se arată în mesajul scris de mână, emis de Federația Iraniană de Fotbal.

„Mulțumim orașului Los Angeles pentru primirea călduroasă. Am venit la Los Angeles cu mândrie, am jucat cu onoare și plecăm cu demnitate.”, se mai arată în mesaj. Echipa le-a mulțumit, de asemenea, fanilor iranieni care și-au oferit „toată inima, toată vocea și tot sufletul” în timpul celor două meciuri. Mesajul s-a încheiat cu un apel la pace, respect și prietenie între toate națiunile.

Critici și referințe la evenimente tragice

Staff-ul iranian a făcut trimitere și la bombardarea unei școli de fete, în 28 februarie, în Minab, Iran. În atacul cu rachetă Tomahawk au murit 168 de persoane. Prin hashtag-urile „#168” și „#minab”, mesajul a făcut referire la tragicul eveniment de care iranienii îi acuză pe americani.

Antrenorul Iranului, Amir Ghalenoei, a criticat în repetate rânduri restricțiile de călătorie impuse echipei sale, afirmând că aceasta s-a confruntat cu dificultăți fără precedent.

Situația în grupă

Iranul, care a remizat cu 2-2 împotriva Noii Zeelande în meciul de deschidere de pe stadionul SoFi, va juca ultimul meci din grupă împotriva Egiptului, la Seattle, în noaptea de vineri spre sâmbătă. Los Angeles a găzduit primele două meciuri ale Iranului din Grupa G, iar echipa s-a întors în tabăra de bază din Tijuana, Mexic, între meciuri.