Fotbal

Suedia s-a calificat în 16-imile Cupei Mondiale după 1-1 cu Japonia. Graham Potter, mândru de jucători

Suedia a obținut calificarea în 16-imile Cupei Mondiale după remiza 1-1 cu Japonia. Graham Potter și-a lăudat jucătorii pentru reacția avută după înfrângerea cu Olanda.

Selecționerul Suediei, Graham Potter, în timpul meciului cu Japonia
Foto: DigiSport

Suedia și-a asigurat prezența în 16-imile Cupei Mondiale, după ce a remizat cu Japonia, scor 1-1, într-un meci disputat joi. Selecționerul Graham Potter și-a lăudat jucătorii pentru reacția avută după înfrângerea drastică suferită în fața Olandei, scor 1-5.

Elanga a egalat pentru Suedia

Japonia a deschis scorul prin Maeda, în minutul 56, dar Anthony Elanga a restabilit egalitatea șase minute mai târziu. Astfel, Suedia se clasează printre cele mai bune opt echipe de pe locul 3 din grupe și este sigură de calificarea în faza următoare.

Potter: „Este incredibil. Sunt atât de mândru de ei”

Graham Potter, antrenorul englez al Suediei, a declarat după meci: „Este incredibil. Este fantastic. A fost un meci dificil, dar cum au reacționat băieții după meciul cu Olanda, împotriva unei alte echipe foarte bune, cred că este incredibil. Sunt atât de mândru de ei. Meritul este al jucătorilor. S-au ridicat și și-au asumat responsabilitatea.”

Potter a subliniat și evoluția Japoniei: „Sunt încă impresionat de nivelul pe care Japonia îl arată în această competiție.”

Suedia așteaptă adversarul din 16-imi

Suedia nu știe încă pe cine va întâlni în 16-imile de finală. Naționala lui Graham Potter va trebui să aștepte rezultatul meciului dintre Norvegia și Franța, care va decide șefia Grupei I. Suedezii o vor întâlni pe învingătoarea acestui meci, programat sâmbătă, 26 iunie, de la ora 22:00.