Ultrasul galez care a intrat pe gazon în Ghencea: „CSA Steaua, nu FCSB”
Un suporter galez a intrat pe teren înaintea meciului România – Țara Galilor 2-1, pe stadionul din Ghencea, și a afișat un mesaj în favoarea CSA Steaua, nu FCSB.

România – Țara Galilor 2-1, al doilea amical din mandatul lui Gică Hagi, s-a jucat pe arena din Ghencea. Selecționata lui Craig Bellamy a fost susținută de un număr important de fani, care au venit devreme la stadion. Ultrașii galezi au avut o poziție fermă când a venit vorba despre războiul pentru identitate dintre CSA Steaua și FCSB.
Un mesaj clar pe gazon
Un suporter galez a intrat pe gazon chiar înainte de startul partidei și a afișat un mesaj în favoarea CSA Steaua, nu FCSB. Incidentul a fost rapid gestionat de forțele de ordine, dar imaginea a făcut înconjurul rețelelor sociale.
România – Țara Galilor, primul meci în țară cu Hagi selecționer, s-a terminat cu 2-1, Coman și Rus marcatori pentru tricolori. Confruntarea de pe stadionul „Steaua”, din Ghencea, a atras peste 23.000 de spectatori în tribune.
Fanii galezi, prezenți în număr mare
Și sectorul rezervat oaspeților a fost destul de populat. Numeroși fani galezi au venit în România pentru a încuraja selecționata lui Craig Bellamy. Foarte curioși, britanicii au venit devreme la stadion și s-au fotografiat cu arena din Ghencea. Pe pagina de Facebook „Away Day Tours” au apărut câteva poze de la stadion și cu mesajul: „O mică privire din interiorul stadionului CSA Steaua București (Nu FCSB), acolo unde Țara Galilor va juca azi, pe stadionul Steaua, împotriva României. Capacitatea arenei, 31.254 locuri”, a fost anunțul făcut chiar înainte de meci.
Galezi la un meci de ligă a 4-a
Înnebuniți după fotbal, fanii din Țara Galilor nu au putut sta departe de stadioane înaintea duelului amical cu naționala României. O parte din fanii britanici au fost surprinși pe stadionul „Sportul”, din Regie. Acolo s-a disputat partida care avea să desemneze câștigătoarea Ligii a 4-a pe București, între ACS Omega Sport și CSU Știința.
Meciul, deși disputat la un nivel inferior, a avut parte nu doar de 70 de galezi curioși, ci și de o brigadă de arbitri de elită. Duelul dintre Omega Sport și Știința a fost arbitrat la centru de experimentatul Sebastian Colțescu. Arbitrii asistenți au fost Ionuț Neacșu și Marius Bărbulescu, iar arbitru de rezervă Eduard Văduva. Observator de arbitri a fost fostul arbitru asistent FIFA, Nicolae Marodin.