Fotbal

Vasile Mogoș, după despărțirea de Craiova: „M-am trezit plângând, nu pot să cred!”. Visul care i-a prevestit eventul

Fostul fundaș al Universității Craiova, Vasile Mogoș, a povestit cum a visat câștigarea campionatului și a Cupei României cu o lună înainte de final, iar la trezire plângea de emoție.

Vasile Mogoș în tricoul Universității Craiova
Foto: Fanatik

Despărțirea de Universitatea Craiova nu a însemnat, pentru Vasile Mogoș, o ruptură de suflet, ci mai degrabă închiderea unui capitol trăit la intensitate maximă. După un sezon în care a cucerit campionatul și Cupa României alături de olteni, fostul fundaș al Universității privește în urmă cu emoție și recunoștință, dar și cu sentimentul că a făcut parte dintr-un grup special, unit și greu de uitat.

Visul care a prevestit eventul

Într-un interviu acordat în exclusivitate pentru FANATIK, Vasile Mogoș a rememorat unul dintre cele mai emoționante momente ale carierei sale. „Cu o lună înainte de finalul campionatului, când se putea întâmpla orice în fiecare competiție, am visat tot ceea ce s-a întâmplat acum, că am câștigat campionatul, că toată lumea din oraș și de la club era fericită. Când m-am trezit, plângeam. Nu pot să cred, ziceam. Știi visurile acelea care par total reale? Exact așa a fost, extrem de emoționant. M-am trezit plângând și m-am motivat și mai mult atunci că vreau să câștig campionatul și Cupa, ambele”, a povestit Mogoș.

Vacanța în Sicilia și întoarcerea acasă, învingător

Fotbalistul a petrecut vacanța în Sicilia, alături de familie, iar apoi s-a întors în Italia, la părinți, unde a celebrat performanța. „Acum am altă bucurie, că m-am întors aici, la părinții mei, la familia mea, învingător. Am făcut o petrecere incredibilă cu toată lumea care mi-a stat aproape. Am adus medaliile să le vadă și ei, pentru că sunt momente unice, iar aceste medalii sunt și ale lor”, a spus el.

Grupul unit de la Craiova

Mogoș a subliniat importanța grupului de la Universitatea Craiova. „Mă bucur că am avut grupul ăsta sănătos. Am tras toți împreună, n-a fost unul care să se dea la o parte sau care să se supere. Bineînțeles, cine nu dorește să joace? Dacă nu dorești să joci, nu ești fotbalist. Noi suntem plătiți pentru a ne antrena și a fi mai buni, nu scrie niciunde că trebuie să joci 100%. Și când era Mirel Rădoi, am spus o vorbă. Noi suntem 25-26 de titulari, indiferent cine se duce chiar și în poartă. Putea juca oricine, toți am fost o familie și mă bucur din suflet că am bifat o asemenea fericire”, a explicat el.

Amintirea specială: victoria cu Mainz în Conference League

Întrebat despre momentul pe care îl va păstra toată viața, Mogoș a ales victoria din Conference League cu Mainz. „Totuși, personal vorbind, în momentul în care am jucat în Conference League și am obținut victoria cu Mainz, m-am simțit, cu adevărat, jucător. Mă simțeam jucător cu adevărat mare, a fost unic. Nimeni nu credea că putem câștiga un asemenea joc. Acel joc a fost, pentru mine, special, de care-mi voi aduce aminte toată viața”, a declarat el.

Relația cu fanii Craiovei

Mogoș a vorbit și despre legătura cu suporterii. „Eu mă scol dimineața, mă spăl pe față și mă uit în oglindă, iar în momentul acela sunt împăcat cu mine pentru că știu că am dat totul. Știu că Mogoș Vasile a dat totul, așa că nu aș putea permite vreodată cuiva să spună contrariul”, a încheiat el.