Vlad Chiricheș se retrage din fotbal la finalul contractului cu FCSB
Fundașul în vârstă de 36 de ani nu va mai juca pentru FCSB, iar potrivit lui Mihai Stoica, acesta va abandona activitatea competițională și vrea să devină antrenor.

Vlad Chiricheș (36 de ani) își încheie cariera de fotbalist odată cu expirarea contractului cu FCSB, pe 30 iunie. Potrivit lui Mihai Stoica, oficialul clubului, fostul internațional român va renunța la activitatea competițională și se va îndrepta spre o carieră de antrenor.
Despărțirea de FCSB
Chiricheș, care s-a accidentat și nu a mai jucat în finalul sezonului, nu va primi o prelungire a contractului. Mihai Stoica a declarat că FCSB pregătește un „rămas-bun” special pe rețelele sociale pentru jucătorul care a scris o pagină importantă în istoria clubului. „Nu se pune problema ca noi să uităm cine a fost Vlad Chiricheș, iar relația noastră e foarte bună în continuare”, a spus Stoica la Prima Sport.
Viitorul: antrenor, nu director sportiv
Deși i s-a propus să urmeze cursuri de director sportiv și să rămână în club, Chiricheș a refuzat. „Vrea să devină antrenor. Probabil că din vară va începe să facă și cursurile”, a adăugat Stoica. Acesta l-a descris pe Chiricheș drept „unul dintre pilonii importanți” ai echipei, evidențiind contribuția sa la câștigarea campionatului în 2012-2013 și rolul de lider în vestiar.
Amintiri cu Ioan Becali
Într-un episod al emisiunii „Giovanni Show”, agentul Ioan Becali a povestit că l-a ajutat pe Chiricheș să se transfere la Tottenham, dar a fost dezamăgit de acesta după ce jucătorul a ales să colaboreze cu un alt impresar. „Pe mine m-a lăsat și a rămas cu Pietro Chiodi mai târziu. Asta e viața”, a afirmat Becali.