Istorie

Rolul României în Al Doilea Război Mondial: pierderea Basarabiei și schimbarea alianțelor

După o perioadă de neutralitate, România a intrat în război de partea Axei în 1941 pentru a recupera teritoriile pierdute, iar în 1944 a trecut de partea Aliaților.

Hartă a României în Al Doilea Război Mondial
Foto: Descoperă

După o perioadă de neutralitate, în care Regatul României a permis evacuarea forțelor poloneze spre Egiptul britanic și a pierdut mai multe teritorii în fața aliaților Germaniei naziste, respectiv URSS, Ungaria și Bulgaria, România își schimbă alianțele sub conducerea lui Ion Antonescu.

Țara noastră trece de partea Axei și intră în război pe 22 iunie 1941, în încercarea de a recupera Basarabia, Bucovina de Nord și Ținutul Herței, teritorii pierdute în fața URSS-ului.

Schimbarea alianțelor și armistițiul

După trei ani și două luni, armata sovietică activează deja în nordul Moldovei, iar Regele Mihai cere înlăturarea mareșalului Antonescu, în cazul în care acesta ar fi refuzat să semneze un armistițiu cu Națiunile Unite. Pentru că Antonescu refuză, regele îi cere arestarea, iar România trece de partea Aliaților.

Principalele campanii

Principalele campanii ale României în cel de-Al Doilea Război Mondial au fost cele de eliberare a Basarabiei și a Bucovinei și de eliberare a Transilvaniei. Prima a fost pierdută, cea de-a doua câștigată.

Alte evenimente istorice de 22 iunie

  • 1462 – Atacul nereușit al lui Ștefan cel Mare asupra cetății Chilia
  • 1479 – Ștefan cel Mare începe construirea cetății Chilia Nouă
  • 1546 – Filip Moldoveanul tipărește un Tetraevanghel slavon
  • 1815 – Napoleon I este exilat pe Insula Sfânta Elena
  • 1970 – Vârsta de vot în SUA este redusă la 18 ani
  • 1995 – România depune cererea de aderare la UE