„Alcatrazul aligatorilor”, simbol al politicii anti-imigrație a lui Trump, s-a închis după un an de controverse
Centrul de detenție pentru imigranți din Florida, supranumit „Alcatrazul aligatorilor”, și-a închis porțile. Construit în grabă în 2025, a fost criticat pentru condiții inumane și acțiuni în justiție.

Centrul de detenție pentru imigranți supranumit „Alcatrazul aligatorilor” s-a închis, a anunțat guvernatorul Floridei, Ron DeSantis, la un an de la deschiderea sa de către administrația Trump. Centrul a fost subiectul a numeroase polemici și acțiuni în justiție legate de condițiile de detenție, relatează AFP.
Un simbol al politicii represive
„«Alcatrazul aligatorilor» și-a îndeplinit astăzi rolul pentru care a fost conceput. În prezent, nu mai are niciun deținut”, a declarat republicanul Ron DeSantis într-o conferință de presă organizată joi la fața locului. Centrul a fost amenajat în grabă în iunie 2025, în exact o săptămână, cu paturi supraetajate, cuști din sârmă și pavilioane din pânză albă, pe un aerodrom abandonat în mijlocul regiunii mlăștinoase Everglades, din sudul Floridei.
Poziția sa geografică și o referință la celebra insulă-închisoare din golful San Francisco – pe care președintele american dorește să o redeschidă – i-au adus acest pseudonim. Centrul de detenție a devenit astfel simbolul politicii represive în materie de migrație inițiate de Donald Trump încă de la începutul celui de-al doilea mandat al său.
Capacitate și costuri uriașe
La momentul deschiderii, Casa Albă afirmase că locația ar putea găzdui 5.000 de persoane, în timp ce autoritățile din Florida vorbiseră despre o mie de locuri. În luna mai, guvernatorul DeSantis a estimat că peste 22.000 de persoane au trecut prin acest centru. Costul construcției și al funcționării sale până în iunie 2026 a fost estimat în noiembrie la aproape un miliard de dolari de către autoritățile din Florida, potrivit publicației independente Florida Phoenix.
„A contribuit la îndepărtarea unui număr foarte mare de persoane periculoase de pe străzi și la expulzarea lor nu doar din Florida, ci și din Statele Unite ale Americii”, a afirmat joi Ron DeSantis. „Deținuții care se aflau acolo sunt încă în detenție federală”, a precizat el.
Condiții inumane și reacții
Puternica asociație pentru apărarea drepturilor civile ACLU a declarat într-un comunicat că salută această închidere. „Însuși faptul că acest centru a existat vreodată este un scandal”, a declarat Carmen Iguina Gonzalez, responsabilă în cadrul ACLU. Condițiile de coșmar din centrul din Florida reflectă, potrivit ei, „modele de abuz sistemic în alte centre de detenție” din întreaga țară.
Când l-a vizitat, în iulie anul trecut, chiar înainte de deschiderea sa, Donald Trump a glumit spunând că aligatorii care populează mlaștinile din vecinătate ar putea juca rolul de gardieni ieftini. „Șerpii sunt rapizi, dar aligatorii... O să-i învățăm cum să scape de un aligator, bine?”, glumise el atunci.
Mai mulți imigranți deținuți în centru au relatat pentru AFP condițiile îngrozitoare în care au stat. „Nici măcar un animal nu ar fi tratat așa. Este o tortură”, a povestit la telefon din centrul de detenție Luis Gonzales, explicând că împărțea o celulă curățată rar cu aproximativ treizeci de persoane, în condiții de caniculă ziua și de frig glacial noaptea, înconjurat de țânțari omniprezenți.
Acțiuni în justiție
A fost intentată o acțiune în justiție împotriva centrului, pe motiv că imigranții erau privați de acces la un avocat și reținuți fără a fi puși sub acuzare. Două asociații de mediu au inițiat, de asemenea, acțiuni în justiție, afirmând că amplasamentul amenința ecosistemul fragil al mlaștinilor din jur și că fusese construit fără un studiu de impact asupra mediului. O judecătoare de primă instanță a dispus în luna august închiderea centrului de detenție, însă decizia sa a fost suspendată câteva săptămâni mai târziu de o instanță de apel, în așteptarea examinării pe fond.