Evenimente

Baza de la Kogălniceanu va deveni cea mai mare bază NATO, anunță ambasadorul SUA

Ambasadorul SUA la București, Darryl Nirenberg, a declarat că baza aeriană Mihail Kogălniceanu va deveni cea mai mare bază militară NATO. El a corectat informațiile privind retragerea a 1.000 de militari, precizând că a fost o rotație normală de trupe.

Ambasadorul SUA la București, Darryl Nirenberg, într-un interviu
Foto: Antena 3

Ambasadorul Statelor Unite în România, Darryl Nirenberg, a oferit un interviu exclusiv pentru Antena 3 CNN, în care a discutat despre parteneriatul strategic româno-american, prezența militară pe flancul estic al NATO și proiectul SMR de la Doicești. Diplomatul a subliniat că angajamentul SUA față de NATO și Articolul 5 rămâne „de neclintit”.

Baza de la Kogălniceanu, viitorul centru NATO

Nirenberg a vizitat recent baza aeriană Mihail Kogălniceanu și a declarat că aceasta „va deveni cea mai mare bază militară NATO atunci când va fi finalizată”. El a descris locația drept „impresionantă” din punct de vedere al viziunii pentru viitor.

Referitor la informațiile despre retragerea a 1.000 de militari americani din România, ambasadorul a precizat că „nu au fost 1.000 de militari și nu a fost o retragere”, ci o „rotație normală de trupe”. El a explicat că descurajarea se bazează pe capabilități, nu pe numărul de soldați, iar capabilitățile din România „vor deveni și mai puternice”.

Impresii despre Donald și Melania Trump

În interviu, Nirenberg a vorbit și despre familia Trump. Despre Melania Trump a spus că este „foarte impresionantă în persoană”, „elegantă”, „stăpână pe sine” și „puternică”. A menționat importanța summitului organizat de aceasta pentru copii și a apreciat participarea Primei Doamne a României.

Despre președintele Donald Trump, ambasadorul a afirmat că este „un om mare”, „un om al faptelor”, cu viziune, care „iubește America și povestea Americii”.

Evenimentul de la Ambasada SUA

Nirenberg a organizat o sărbătoare la Ambasada SUA, pe 24 iunie, la care a participat președintele României, Klaus Iohannis. El a numit acest eveniment „cea mai mare sărbătoare organizată vreodată aici”, demonstrând puterea parteneriatului strategic.

Întrebat despre invitația secretarului general NATO, Jens Stoltenberg, la Washington, ambasadorul a explicat că președintele Trump conduce celebrarea „Freedom 250”, subliniind povestea Americii și oportunitățile create de-a lungul a 250 de ani.

Mesaj pentru NATO

Deși nu a dezvăluit mesajul pe care Trump îl va transmite la summitul NATO, Nirenberg a reiterat că angajamentul Americii față de NATO și Articolul 5 este „de neclintit”.