Bolojan: Centrala pe gaz de la Mintia va fi cea mai mare din UE pe un singur amplasament
Premierul interimar Ilie Bolojan a vizitat șantierul centralei de la Mintia, unde au fost investiți peste 1,2 miliarde de euro. Proiectul, realizat în proporție de 86%, va atinge o capacitate de 1.700 MW în acest an.

Premierul interimar Ilie Bolojan a vizitat sâmbătă proiectul centralei pe gaze de la Mintia, considerat un obiectiv strategic de importanță națională în domeniul energiei, potrivit administrației de la Palatul Victoria.
Investiție de 1,2 miliarde de euro
Guvernul a susținut accelerarea derulării investiției, având în vedere impactul semnificativ asupra securității energetice a României, diversificării surselor de producție, precum și a dezvoltării economiei județului Hunedoara și a regiunii. Premierul Bolojan și reprezentanții companiei Mass Global Energy Rom au discutat despre stadiul proiectului în care au fost investiți peste 1,2 miliarde de euro, precum și despre calendarul de implementare.
Teste de interconectare și termene
„În perioada următoare vor începe testele de interconectare dintre centrală și stația electrică, o etapă tehnică importantă pentru punerea în funcțiune a capacităților de producție. În două etape, din această lună și până în octombrie se vor finaliza interconectările cu rețeaua electrică. De asemenea, alimentarea cu gaz a noii centrale trebuie asigurată în luna august. Este esențial ca toate instituțiile implicate să colaboreze eficient pentru ca aceste teste și etapele următoare să fie realizate fără întârzieri suplimentare. România are nevoie de investiții serioase în energie, de capacități noi de producție și de infrastructură modernă. Fără acestea nu putem avea competitivitate economică, stabilitate și prețuri corecte pentru cetățeni”, a afirmat premierul Ilie Bolojan, potrivit unui comunicat de presă.
Cea mai mare centrală pe gaz din UE
Proiectul de la Mintia are ca obiectiv atingerea, în acest an, a unei capacități instalate de 1.700 MW, urmând să devină, la finalizare, cea mai mare centrală electrică pe gaze din Uniunea Europeană, pe un singur amplasament. Proiectul este realizat cu echipamente de ultimă generație și a ajuns acum la un stadiu de realizare de 86%. Testele de interconectare între centrala electrică și stația electrică vor începe în luna iunie, iar producția de energie electrică este estimată pentru septembrie 2026.
Problema de proprietate de la Iernut
Guvernul va aproba, săptămâna viitoare, o hotărâre de guvern, care va rezolva o problemă de proprietate privind un post de transformare necesar noii centrale pe gaz de la Iernut, a anunțat premierul interimar Ilie Bolojan.