Actualitate

Bolojan, după căderea Guvernului Veștea: România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline

Premierul interimar Ilie Bolojan a transmis că PNL este pregătit să contribuie la o soluție, la o zi după ce Guvernul Veștea a fost demis prin moțiune de cenzură.

Ilie Bolojan, premierul interimar al României
Foto: G4Media

Premierul interimar Ilie Bolojan a transmis, marți dimineață, pe Facebook, primul mesaj după ce Guvernul Veștea, susținut de PSD și o parte din PNL, a picat în Parlament. Liderul PNL a declarat că România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline, iar partidul său este pregătit să contribuie la o soluție politică.

Contextul căderii Guvernului Veștea

Guvernul condus de Nicolae Veștea a fost demis luni, printr-o moțiune de cenzură inițiată de PSD, care a primit sprijinul partidului extremist AUR și al altor formațiuni extremiste. Moțiunea a fost adoptată cu 276 de voturi „pentru”, depășind pragul necesar de 233.

Reacția lui Bolojan

În mesajul său, Bolojan a subliniat că „România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline, care să poată gestiona crizele și să continue reformele”. El a adăugat că PNL „este pregătit să contribuie la o soluție stabilă și responsabilă pentru țară”.

Demiterea anterioară a lui Bolojan

Ilie Bolojan fusese demis din funcția de premier pe 5 mai, după ce o moțiune de cenzură similară, inițiată tot de PSD, a trecut cu sprijinul AUR și al altor partide extremiste. Atunci, Bolojan a fost înlocuit cu Nicolae Veștea, dar noul guvern a rezistat doar câteva săptămâni.

Următorii pași

Președintele Klaus Iohannis urmează să desemneze un nou premier, în urma consultărilor cu partidele parlamentare. PNL și PSD sunt principalele formațiuni care pot forma o majoritate, însă relațiile dintre ele sunt tensionate după cele două moțiuni de cenzură succesive.