Călin Georgescu, baie de mulțime la târgul din Osica de Sus, județul Olt
Candidatul AUR a fost așteptat de sute de simpatizanți la cel mai mare târg săptămânal din Olt, unde a fost întâmpinat cu scandări și îmbrânceli.

Duminică, 21 iunie 2026, Călin Georgescu a făcut o baie de mulțime la târgul săptămânal din Osica de Sus, județul Olt, unul dintre cele mai mari din regiune. Sute de simpatizanți l-au așteptat încă de la primele ore ale dimineții, iar atmosfera a fost una tensionată, cu îmbrânceli și scandări.
Mobilizare pe rețelele sociale
Cu două zile înainte, pe rețelele de socializare s-a anunțat prezența lui Călin Georgescu, vestea fiind răspândită masiv de membrii și simpatizanții AUR. „Din respect și iubire” pentru țăranii români, a postat chiar Georgescu pe Facebook, alegând acest loc datorită afluenței mari de oameni.
Din strategia organizatorilor, în următoarea perioadă vor fi vizate toate piețele și târgurile mari din rural. Târgul din Osica de Sus, cu o vechime de zeci de ani, adună săptămânal zeci de mii de participanți și mii de autovehicule, generând blocaje rutiere semnificative.
Simpatizanți veniți din toată țara
Printre cei prezenți s-au numărat o bunică îmbrăcată în ie, însoțită de două nepoțele și de tatăl acestora, care a pregătit o pâine tradițională învelită într-un prosop țesut. De asemenea, un cuplu a venit cu o carte semnată de Georgescu pentru autograf, iar mai mulți bărbați din Slatina s-au implicat în organizare.
Daniel Petrescu, fost consilier PMP din județul Argeș, și-a declarat admirația pentru candidat și a îndemnat la cumpărarea produselor de la producători locali. Alți simpatizanți, veniți din Maramureș, purtau costume populare și flori.
Momentul sosirii: îmbulzeală și scandări
La ora anunțată, 7.30, Călin Georgescu a sosit cu o mașină, iar din boxe s-au auzit melodiile sale consacrate, întrerupte de marșul de întâmpinare. Oamenii au dat buzna, iar organizatorii au fost nevoiți să intervină pentru a face loc. „Culoar-culoar-culoar, culoar aicea, să treacă!”, s-a auzit o voce impunătoare.
Mulțimea nu a mai ținut cont de instrucțiuni, încercând să-l atingă pe Georgescu sau să obțină un autograf. „Dar stați, oameni buni, că nu dau turcii!”, a încercat cineva să tempereze spiritele. Unii dintre cei prezenți au găsit scurtături pentru a ajunge în fața alaiului, iar alții au pătruns pe aleea producătorilor de mobilă, fiind mustrați de organizatori: „Băi, dărâmăm marfa la oamenii ăștia, noi n-am venit aicea...”
Transmisiuni live și autografe
Oamenii din alai au filmat și au transmis live pe rețelele de socializare. După turul târgului, Georgescu și-a continuat programul, următoarea oprire fiind o mănăstire din zonă.