Evenimente

Canicula accelerează topirea ghețarilor elvețieni: zăpada acumulată peste iarnă va dispărea complet până luni

Valul de căldură din Europa face ca zăpada acumulată pe ghețarii elvețieni să se topească complet până pe 29 iunie, cu aproape trei luni mai devreme decât normal. Specialiștii avertizează că urmează pierderi masive de gheață.

Ghețar în Alpii elvețieni în timpul caniculei
Foto: Spotmedia

Valul de căldură care afectează Europa accelerează dramatic topirea ghețarilor alpini. În Elveția, zăpada acumulată peste iarnă va dispărea complet până luni, 29 iunie, cu aproape trei luni mai devreme decât ar fi normal. Specialiștii avertizează că urmează luni întregi în care ghețarii vor pierde masiv din volum.

Pragul „glacier loss day” atins devreme

Potrivit publicației The Guardian, care citează date ale rețelei elvețiene de monitorizare a ghețarilor Glamos, până luni se estimează că se va topi complet întreaga cantitate de zăpadă și gheață acumulată pe ghețari în timpul iernii. Este a doua cea mai timpurie dată înregistrată pentru atingerea pragului numit „glacier loss day”, momentul din an în care rezervele de zăpadă acumulate peste iarnă se epuizează complet. Din acel moment, orice topire înseamnă pierderea efectivă a gheții din care este alcătuit ghețarul. Singura situație mai gravă din ultimul sfert de secol a fost în 2022, când acest prag a fost atins pe 26 iunie.

Ritmuri uriașe de topire

Matthias Huss, directorul rețelei Glamos, spune că actualul val de căldură produce efecte fără precedent asupra ghețarilor. „Observăm ritmuri uriașe de topire a gheții și a zăpezii în întregul lanț al Alpilor. Din punctul de vedere al unui an considerat sănătos pentru ghețari, suntem cu aproximativ trei luni înainte de momentul în care ar trebui să se epuizeze rezervele de zăpadă”, a declarat Matthias Huss pentru AFP. Glaciologul a revenit recent de la ghețarul Ron și spune că schimbările sunt vizibile de la o săptămână la alta. „În doar zece zile s-a topit aproximativ un metru de gheață pe verticală. Este impresionant de văzut și acesta este doar efectul valului de caniculă”, a explicat Huss. Potrivit acestuia, fiecare zi suplimentară cu temperaturi extreme agravează situația, indiferent dacă maximele ajung la 35 sau la 40 de grade Celsius.

Factori multipli agravează situația

Specialiștii spun că situația actuală este rezultatul mai multor factori care s-au suprapus. În iarna trecută, cantitatea de zăpadă care a alimentat ghețarii a fost cu aproximativ 25% sub media înregistrată între 2010 și 2020. În plus, luna mai a fost neobișnuit de caldă, ceea ce a făcut ca stratul de zăpadă să dispară mult mai devreme decât în mod obișnuit. La acestea s-a adăugat și praful adus din deșertul Sahara în luna martie. Depus pe suprafața zăpezii, acesta reduce capacitatea de reflectare a razelor solare și accelerează topirea. Huss spune că anul 2026 seamănă surprinzător de mult cu 2022, considerat cel mai grav an înregistrat vreodată pentru ghețarii alpini.

Pierderi masive în ultimele decenii

Ghețarii din Alpi au început să se micșoreze în urmă cu aproximativ 170 de ani, însă procesul s-a accelerat puternic în ultimele decenii, pe fondul încălzirii globale. Între 2000 și 2024, volumul ghețarilor din Elveția s-a redus cu 38%. În ultimii 50 de ani, țara a pierdut aproximativ 1.200 de ghețari, iar în prezent au mai rămas doar în jur de 1.300. „Cei dispăruți erau ghețari mici, dar aveau un rol important pentru regiunile periferice ale Alpilor”, spune Huss. El avertizează că, dacă ritmul actual al încălzirii globale va continua, până la sfârșitul secolului în Alpii elvețieni vor mai supraviețui doar fragmente izolate de gheață.