Grecia plătește pescarilor 5,33 euro/kg pentru capturarea peștelui-iepure invaziv
Guvernul grec recompensează pescarii cu 5,33 euro pe kilogram de pește-iepure (Lagocephalus sceleratus), o specie toxică ce invadează Marea Mediterană din cauza încălzirii apelor.

Pescarii din Grecia primesc, începând de vineri, o recompensă financiară pentru capturarea peștelui-iepure (Lagocephalus sceleratus), o specie invazivă și toxică care s-a răspândit în estul Mării Mediterane pe fondul încălzirii apelor. Guvernul de la Atena plătește 5,33 euro pentru fiecare kilogram de pește prins, într-o încercare de a limita pagubele provocate ecosistemului și industriei pescuitului.
Avertismentul Crucii Roșii Elene
În urmă cu doar câteva zile, Crucea Roșie Elenă a emis un avertisment privind această specie, explicând ce măsuri de prim ajutor trebuie luate în cazul unei mușcături și reamintind că organele peștelui conțin o neurotoxină extrem de periculoasă. Informațiile sunt prezentate de publicația Ekathimerini.
Impactul asupra pescarilor
Autoritățile elene spun că peștii nu au fost observați în zonele de îmbăiere din stațiunile turistice. În schimb, ei au provocat probleme serioase pescarilor din largul insulei Creta și din alte zone ale Greciei, unde distrug plasele și consumă peștele prins. „Am ajuns în situația în care pescuim o zi și apoi petrecem trei zile reparând plasele”, a declarat pentru postul public ERT Giorgos Kyriakakis, reprezentant al unei asociații a pescarilor din Creta. Potrivit acestuia, pagubele sunt importante, deoarece peștii „mănâncă captura și distrug plasele”, iar costurile de înlocuire sunt ridicate.
Programul de recompensare
Programul de recompensare a pescarilor a intrat în vigoare vineri și este o premieră pentru Grecia. „Este pentru prima dată când o astfel de măsură este adoptată în Grecia”, a declarat ministrul Agriculturii, Margaritis Schinas. Peștii capturați vor fi congelați și apoi incinerați în instalații ale autorităților locale. Dacă programul se dovedește eficient, acesta ar putea fi extins dincolo de insulele afectate, la toate apele teritoriale ale Greciei. Un program similar a fost lansat anul acesta și în Cipru.
Originea și pericolul speciei
Specialiștii cred că peștele-iepure a pătruns în Marea Mediterană prin Canalul Suez și s-a extins spre nord, favorizat de creșterea temperaturii apei. Specia trăiește în mod obișnuit în apele tropicale și face parte din familia peștilor-balon. Are un corp alungit, dinți foarte puternici și organe care conțin tetrodotoxină, o neurotoxină ce poate fi letală dacă peștele este consumat. În ultimele zile, imaginile distribuite pe rețelele sociale, în care exemplarele mușcă și perforează cu ușurință doze de aluminiu sau bucăți de lemn, au amplificat îngrijorarea publicului.
Reacția autorităților și a specialiștilor
În pofida avertismentelor, autoritățile elene și reprezentanții industriei turistice insistă că nu există motive de panică pentru cei care merg la plajă. „Prezența acestor pești în Marea Mediterană este cunoscută de ani de zile. Nu există însă niciun pericol invizibil sau iminent pentru cei care fac baie”, au transmis 16 organizații medicale și din domeniul turismului din Creta, într-un comunicat comun. Și specialiștii de la Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa” au explicat recent că apariția peștelui-iepure nu trebuie să provoace panică. Ei spun însă că răspândirea acestei specii ilustrează modul în care schimbările climatice, transportul maritim și noile căi de migrație modifică biodiversitatea mărilor și oceanelor.