Evenimente

Cod galben de caniculă în aproape toată țara, joi, 25 iunie. Temperaturi de până la 35 de grade

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat, valabilă joi între orele 12:00 și 21:00. Maximele vor atinge 35 de grade în vestul și nord-vestul țării.

Harta României cu zonele sub Cod galben de caniculă
Foto: Adevărul

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare Cod galben de caniculă și disconfort termic accentuat, valabilă joi, 25 iunie, în intervalul orar 12:00 – 21:00. Aproape toată țara se află sub incidența acestui cod, cu temperaturi maxime de până la 35 de grade Celsius.

Zonele afectate

Potrivit ANM, vremea va deveni deosebit de caldă în Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, în cea mai mare parte a Transilvaniei, precum și în sudul și estul Moldovei. Cele mai ridicate valori, de până la 35 de grade, se vor înregistra în vestul și nord-vestul țării, unde izolat se va instala canicula.

Disconfort termic accentuat

Disconfortul termic va fi accentuat mai ales în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități. Acest indice măsoară senzația de căldură resimțită de organism, iar depășirea pragului de 80 indică un disconfort ridicat.

Prognoza pentru București

În Capitală, vremea va fi în continuare călduroasă, cu un disconfort termic ridicat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi variabil, cu unele înnorări după-amiaza, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 31...33 de grade, iar cea minimă de 18...20 de grade.

Meteorologii recomandă evitarea expunerii prelungite la soare între orele 11:00 și 18:00, consumul de lichide și purtarea de haine lejere, de culoare deschisă.