Nicușor Dan, baie de mulțime la Cluj în plină criză politică, după eșecul guvernului Veștea
Președintele României a petrecut miercuri seara la Cluj-Napoca, unde a făcut poze cu trecătorii și studenți, într-o vizită neanunțată, în timp ce la București continuă negocierile pentru formarea unui nou guvern.

Președintele României, Nicușor Dan, a efectuat miercuri seara o vizită neanunțată la Cluj-Napoca, în plină criză politică generată de eșecul învestirii guvernului Veștea. Șeful statului a ajuns în oraș cu o aeronavă Spartan a Forțelor Aeriene Române, însoțit de șeful SPP, Lucian Pahonțu, și de consiliera prezidențială Delia Dinu. Vizita nu a fost inclusă în agenda oficială a președintelui.
O seară la Cluj, după consultări eșuate
După ce a participat la recepția oferită de Ambasada SUA, Nicușor Dan a declarat că are o invitație la o cină în Cluj-Napoca, cu organizatorii conferinței Techsylvania. În realitate, președintele a petrecut puțin peste o oră în localul DaPino, situat într-o zonă pietonală din apropierea Universității Babeș-Bolyai. Majoritatea timpului a stat afară, într-o baie de mulțime, făcând poze și discutând cu trecătorii și jurnaliștii, între orele 23:00 și 00:00.
Imaginile difuzate arată numeroase grupuri de studenți, probabil aduși strategic prin intermediul organizatorilor Techsylvania. Mulți dintre tineri purtau tricouri cu expresii utilizate de internauți sau denumiri ale echipelor participante la conferința IT. De asemenea, în zonă se aflau terase, ceea ce a atras și mai multă lume dornică să interacționeze cu președintele.
Criticile societății civile și răspunsul președintelui
După ora 00:00, înainte de a se caza la Hotelul Victoria, Nicușor Dan a fost întrebat de o jurnalistă cum comentează criticile societății civile la adresa sa, referitoare la colaborarea cu PSD și implicarea extremiștilor de la AUR în formarea guvernului. Președintele a răspuns: „Eu sunt o persoană care are o istorie de 20 de ani şi în momentul în care iau nişte decizii cred că toată lumea trebuie să fie convinsă că deciziile astea sunt luate în mandatul pe care l-am obţinut şi pentru binele României. Acum, uneori e mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3. Uneori e foarte tentant să faci un gest în pasul 1 care are consecinţe negative în pasul 2. Ăsta este modul meu de a fi, dar vreau să-i asigur pe toţi că înţeleg foarte bine responsabilitatea mandatului.”
Joi, Nicușor Dan urmează să plece în Polonia, pentru a participa la Summitul Flancului Estic.