Cristi Chivu, într-un interviu cutremurător: „Am mâncat prima banană la opt ani”
Antrenorul român al lui Inter Milano, Cristi Chivu, a oferit un interviu emoționant pentru Corriere della Sera, în care descrie viața sub regimul comunist din România, cu amintiri personale puternice despre lipsuri și frică.

Cristi Chivu, antrenorul român al echipei Internazionale Milano, a oferit un interviu cutremurător pentru cotidianul italian Corriere della Sera, în care a descris viața sub regimul comunist din România. Reșițeanul de 45 de ani a împărtășit amintiri personale puternice, inclusiv momentul în care a mâncat prima banană la opt ani și noaptea în care tatăl său a plecat să păzească un obiectiv în timpul represiunii de la Timișoara.
Amintiri din copilăria sub dictatură
Chivu a relatat că, în decembrie 1989, tatăl său, tehnician la o fabrică de arme din Reșița, a fost chemat să păzească locuri strategice după ce fabrica fusese închisă. „Am trăit acea noapte cu mare anxietate, se auzeau împușcăturile chiar și de acasă. Am o amintire precisă, gravată în memorie: tatăl meu ieșind din casă seara, proaspăt bărbierit, și revenind a doua zi dimineață cu barba neîngrijită”, a spus antrenorul.
Întrebat ce înseamnă o viață normală pentru un copil crescut sub dictatură, Chivu a răspuns: „Vreți adevărul? Posibilitatea de a avea lucruri. De a trăi normal, de a mânca normal. Atunci aveam doar doi litri de lapte, câteva ouă, puțin ulei și pâine doar sâmbăta. Libertatea era să ai o felie de șuncă, un pătrat de ciocolată”.
Lipsa informației și propaganda
Antrenorul a vorbit și despre lipsa drepturilor și a informațiilor reale, singura sursă fiind Radio Europa Liberă. „Obiceiul minciunii era vechi”, a subliniat el, amintind că nici măcar cutremurul din 1977 nu a fost anunțat de media comunistă, informația venind de la 1.500 de kilometri depărtare, de la München.
Un gest curajos
Ziaristul Dominique Antognoni a descris succesul neașteptat al lui Chivu la Milano, unde este „divinizat”. Deși ar fi putut să se bucure de succes fără controverse, Chivu a ales să vorbească deschis despre trecut. „E o ocazie unică să afli ceva din gura unui om care nu are nici cel mai mic interes personal. Dimpotrivă, Chivu s-a băgat în vorbă știind ce-și asumă”, a comentat Antognoni.
Reacții și context
Interviul a fost publicat în contextul unei dezbateri mai largi despre patriotism și memorie istorică. Sever Voinescu, de la Dilema veche, a comentat că „patrioții autodeclarați spun că vor pace, dar tocmai pentru că vrem pace, trebuie să înțelegem că Rusia trebuie ținută cât mai departe de granițele României”.
Gestul lui Chivu este considerat un rechizitoriu memorabil al comunismului, care contrastează cu tendințele actuale de a minimaliza trecutul. „Nu despre banane e vorba, cum ar veni. Despre lucruri mai înalte e vorba”, a concluzionat autorul articolului.