Actualitate

Dan Dungaciu: George Simion a vrut să dea o lecție politicienilor prin întâlnirea cu Adrian Veștea

Profesorul Dan Dungaciu, prim-vicepreședinte AUR, a analizat întâlnirea dintre George Simion și Adrian Veștea, susținând că liderul AUR a urmărit să umilească adversarii politici.

Dan Dungaciu la emisiunea Marius Tucă Show
Foto: Gândul

În cadrul emisiunii „Marius Tucă Show”, transmisă live de Gândul, profesorul Dan Dungaciu, prim-vicepreședintele AUR, a comentat întâlnirea dintre liderul AUR, George Simion, și președintele PNL Brașov, Adrian Veștea, care a avut loc la sediul AUR. Dungaciu a oferit o perspectivă asupra motivațiilor din spatele acestui gest.

Petrișor Peiu nu a știut de vizită

Dan Dungaciu a declarat că Petrișor Peiu, colegul său de partid, nu avea cunoștință de vizita lui Adrian Veștea. „Domnul Petrișor a fost în emisiune exact când s-a întâmplat. Deci nu avea de unde să știe, pentru că nici George Simion nu știa”, a explicat Dungaciu. El a subliniat că îl cunoaște bine pe Peiu și că acesta este o persoană sinceră.

O lecție pentru adversari

Potrivit lui Dungaciu, George Simion a avut un scop clar în organizarea acestei întâlniri: să le dea o lecție adversarilor politici. „Cred că George Simion a vrut să le dea o lecție, ca să nu zic să-și bată puțin joc de ei”, a afirmat Dungaciu. El a adăugat că anunțul făcut de Simion în conferința de presă a adus o încărcătură emoțională mare, deoarece nimeni nu știa exact când va sosi Veștea.

Dungaciu a mai spus că întâlnirea a fost percepută ca o umilință pentru adversari, iar gestul lui Simion a fost unul calculat, menit să transmită un mesaj puternic în peisajul politic românesc.