Social

Canicula schimbă rutina românilor: parcuri și terase pline după lăsarea serii

Primul val de caniculă din această vară i-a determinat pe oameni să își schimbe orele de promenadă. Meteorologii avertizează că urmează o serie de nopți tropicale.

Oameni pe o terasă seara, răcorindu-se cu băuturi reci
Foto: Știrile ProTV

Primul val de caniculă din această vară i-a făcut pe oameni să își schimbe orele de promenadă. Parcurile și terasele s-au umplut odată cu lăsarea serii, iar oamenii s-au răcorit cu o limonadă sau o înghețată.

Nopți tropicale în România

Meteorologii avertizează că acesta este doar începutul unei serii de nopți tropicale. Codul roșu de caniculă din acest final de săptămână aduce minime nocturne între 17 și 25 de grade.

În centrul orașului Cluj-Napoca a fost forfotă până târziu în noapte. Aerul condiționat din locuințe „s-a odihnit” câteva ore, în timp ce clujenii au dat piept cu atmosfera tropicală.

Reacții din teren

O tânără din Cluj a declarat: „Eu am lucrat ieri mult și nu am părăsit casa deloc până pe la 20. Era foarte, foarte cald”.

Și în Bistrița, străzile au fost animate de cei care au pornit în cursa pentru ceva răcoritor. Un bărbat care bea limonadă a spus: „Foarte bună, foarte rece, după o zi atât de călduroasă că cea de astăzi. Se consumă multe băuturi reci că lumea să se răcorească și, fiind o seară plăcută, la ceas de seară merită să vii să te relaxezi.”