Fifor, atac dur la adresa lui Fritz și USR: „Știu că v-ar plăcea o Românie în care să vă faceți mendrele”
Deputatul PSD Mihai Fifor l-a criticat dur pe președintele USR Dominic Fritz, acuzându-l că încalcă legea și că USR a sabotat dezvoltarea României.

Deputatul PSD Mihai Fifor l-a atacat dur, vineri, pe președintele USR Dominic Fritz, într-o serie de declarații publicate pe rețelele sociale. Fifor a pus sub semnul întrebării cunoașterea Constituției de către Fritz și a acuzat USR de încălcarea legii.
Critici la adresa lui Fritz și USR
„Oare când a devenit cetățean român, domnul Fritz a parcurs legea de bază a țării?”, a întrebat Fifor, referindu-se la statutul de cetățean român al lui Fritz, născut în Germania. „România nu se conduce în devălmășie, domnule Fritz”, a adăugat deputatul PSD.
Fifor a subliniat că PSD are dreptul constituțional de a forma un guvern cu puteri depline, fără a fi controlat de „Fritz gardian”. „Singurul organism abilitat de Constituție să exercite control asupra Guvernului este Parlamentul. Nu Fritz și gașca lui”, a afirmat el.
Acuzații de încălcare a legii
Deputatul a continuat: „Eu știu că tare v-ar plăcea o Românie în care voi să vă faceți mendrele. Dar nu se poate.” El a acuzat USR că tratează legea ca pe o opțiune, citând o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție care ar fi stabilit că USR a încălcat legea. „Voi însă nu dați doi bani pe lege. Legea sunteți voi. Tu, Miruță, Buzoianu, Ambrozie… apostolii neamului românesc. Luceferii țării”, a ironizat Fifor.
Regretul cooperării cu USR
Fifor a declarat că PSD „regretă enorm acum” că a adus USR la masa deciziei, deoarece „oriunde vi se dă șansa să aveți putere de decizie, distrugeți tot în jur”. El a afirmat că acest lucru nu trebuie să se mai întâmple vreodată. „Ori de câte ori ați avut ocazia să luați decizii, ați făcut praf tot în jur”, a adăugat deputatul.
Apel la respect și avertisment
„Nu faceți abuz de bunul simț al PSD, domnule Fritz. Ați avut parte de prea mult respect din partea noastră, deși nu îl meritați nici 1%”, a scris Fifor. El a asigurat că, indiferent de USR, România va avea un guvern funcțional care să scoată țara din criza în care „voi ați aruncat-o”. „Cu bună știință. Cu zâmbetul pe buze. Sabotând orice ducea la dezvoltare și bună-stare pentru români. Lucru acesta se oprește acum”, a conchis deputatul.
Fifor a încheiat cu o provocare: „Mergem oricând în fața poporului dacă e nevoie. Mă întreb însă sincer… oare veți mai exista după? Nu că v-ar regreta cineva prea mult vreodată.”