Gică Hagi, concluzii după primele meciuri ca selecționer: „Mi-am format o idee”
Selecționerul Gică Hagi a declarat că și-a format o idee despre traseul echipei naționale, după cele două meciuri amicale din luna iunie (1-1 cu Georgia și 2-1 cu Țara Galilor).

Gică Hagi (61 de ani) a tras primele concluzii despre jucători și despre echipa națională, la finalul primelor două meciuri din noul mandat de selecționer. „Regele” le-a mulțumit jucătorilor pentru efort și implicare, după victoria cu Țara Galilor (2-1), și a spus că deja și-a făcut o idee despre ce traseu să urmeze în continuare.
Atitudinea jucătorilor, apreciată de selecționer
Selecționerul a spus că atitudinea și determinarea arătate de jucători l-au mulțumit. „Le mulțumesc jucătorilor, ei au câștigat, au jucat bine colectiv. Cum v-am zis, trebuia să formez două echipe. Am dat o șansă fiecăruia. Trebuie să ne cunoaștem, sperăm ca împreună să facem o treabă bună”, a declarat Hagi, conform Digi Sport.
„Au calitate, vorbim de jucători de echipă națională. E clar că au calitate individuală, rolul nostru e să-i facem să dea randament foarte bun și să îi facem să joace bine împreună. Mi-au plăcut atitudinea, determinarea și concentrarea. Știam că întâlnim un adversar pe primul loc la ce înseamnă ritm și agresivitate. Am încercat să ne descurcăm cât de bine am putut în câteva zile”, a adăugat selecționerul.
Critici la adresa schimbărilor făcute
Hagi a evidențiat și un aspect negativ: „Ce nu mi-a plăcut au fost schimbările pe care le-am făcut. Am dereglat un pic echipa, automat ne-am apărat un pic prea jos și am luat gol. În careu, intervine calitatea individuală. Sper să-i fac pe jucători să dea un randament foarte bun.”
Planuri pentru viitor
Selecționerul a vorbit și despre perspective: „Mai sunt trei luni. O idee da, mi-am format. Dar sunt și alți jucători dintre care putem alege. M-am simțit bine, echipa națională e echipa mea de suflet, am jucat 18 ani aproape. S-au făcut performanțe, am mulțumit lumea. Mă bucur când acești băieți câștigă, cred că și acești băieți au potențial foarte mare.”
„Sperăm să fim inspirați în alegerile făcute. Vrem să jucăm la victorie în fiecare meci, să accesăm tot ce avem noi mai bun încât să câștigăm grupa. Eu cred că ei pot da un randament foarte bun”, a încheiat Hagi.
România n-a pierdut niciunul dintre cele două meciuri amicale jucate în luna iunie (1-1 cu Georgia și 2-1 cu Țara Galilor).