Evenimente

Incendiu la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheș, Harghita. 20 de pacienți evacuați. Cauză: scurtcircuit

Un incendiu a izbucnit sâmbătă seara la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheș. Aproximativ 20 de pacienți au fost evacuați preventiv. Pompierii au lichidat focul, cauza probabilă fiind un scurtcircuit electric.

Incendiu la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheș
Foto: G4Media

Un incendiu a izbucnit sâmbătă seara la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheș, județul Harghita, conform informațiilor transmise de Mediafax. Aproximativ 20 de pacienți au fost evacuați preventiv de către personalul spitalului.

Intervenția pompierilor

La fața locului s-au deplasat două echipaje de pompieri cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD, fiind alertate și serviciile de pompieri voluntari din zonă. La sosirea forțelor de intervenție, incendiul era deja lichidat de către angajații spitalului.

Cauza probabilă

Potrivit ISU Harghita, incendiul a fost cel mai probabil cauzat de un scurtcircuit electric la un corp de iluminat. Toți pacienții au fost evacuați în siguranță, fără a fi înregistrate victime.