Kim Jong Un a testat noi sisteme de artilerie și rachete la granița cu Coreea de Sud
Liderul nord-coreean a supravegheat exerciții militare cu ocazia aniversării războiului coreean, afirmând că noile arme sporesc capacitatea de atac și induc teamă inamicilor.

Liderul nord-coreean Kim Jong Un a supravegheat testarea unor noi sisteme de artilerie și rachete destinate să întărească capacitatea de atac la granița de sud a țării, a relatat vineri agenția de stat KCNA. Testele au fost realizate într-un loc nedeclarat, în cadrul exercițiilor care marchează 76 de ani de la începerea războiului coreean (1950-1953).
Progrese tehnologice la granița intercoreeană
Kim Jong Un a afirmat că testele au demonstrat progrese tehnologice pentru a modifica poziția de tragere la „granița de sud” – referindu-se la granița intercoreeană – și pentru a dezvolta arme automate de mare distanță și ultraprecise. Conform KCNA, au fost evaluate caracteristicile de luptă ale unui lansator multiplu modernizat de 240 de milimetri cu 24 de tuburi, puterea încărcăturii unei rachete balistice tactice cu misiune specială și precizia proiectilelor cu rază extinsă ale tunului autopropulsat de 155 de milimetri.
Lansatorul multiplu, îmbunătățit pentru rază lungă
Agenția a adăugat că lansatorul multiplu de rachete cu 24 de tuburi este un sistem de foc îmbunătățit pentru unitățile armatei, a cărui rază a fost extinsă până la 90 de kilometri, cu automatizarea componentelor și integrarea unui sistem de ghidare precis. Liderul nord-coreean a susținut că a face ca inamicii să simtă „neliniște și teamă” în mod constant este o parte importantă a descurajării și a dat asigurări că mijloacele de atac cu lungă rază „au fost înlocuite de versiuni modernizate în cel mai scurt timp posibil”.
Reacția Coreei de Sud
În Coreea de Sud, președintele Lee Jae Myung a rostit joi un discurs cu ocazia marcării războiului coreean, fără a face referiri directe la Phenian. El a subliniat că guvernul său va proteja poporul și teritoriul sud-coreean „printr-o capacitate de apărare națională puternică”, construind „o peninsulă coreeană pașnică, unde să nu existe frică de război și nici nevoie de conflict”. Regimul de la Phenian continuă să considere Coreea de Sud drept „cel mai ostil stat”, poziție reiterată luna aceasta, și respinge dialogul intercoreean, în pofida poziției conciliante a guvernului sud-coreean.