Social

Medici rezidenți de la SJU Constanța acuză că sunt obligați să semneze cereri de voluntariat pentru gărzi, conducerea spitalului respinge acuzațiile

Medicii rezidenți de la Spitalul Județean de Urgență Constanța spun că sunt forțați să semneze cereri de voluntariat pentru gărzi, iar unii vorbesc despre șantaj din partea profesorilor. Conducerea spitalului neagă acuzațiile și susține că voluntariatul este opțional.

Spitalul Județean de Urgență Constanța
Foto: News.ro

Medicii rezidenți de la Spitalul Județean de Urgență (SJU) Constanța acuză conducerea că îi obligă să semneze cereri de voluntariat pentru gărzi, iar unii dintre ei vorbesc despre un „șantaj” din partea profesorilor universitari, care i-ar amenința că nu vor lua examenul de specialitate. Conducerea spitalului respinge ferm acuzațiile și susține că voluntariatul este o opțiune personală, necondiționată.

Acuzațiile medicilor rezidenți

Medicii rezidenți care activează la SJU Constanța spun că trebuie să semneze, până la data de 1 iulie, o cerere privind desfășurarea activității de voluntariat în afara programului de lucru. Documentul, intitulat „CERERE MEDICI REZIDENȚI privind desfășurarea activității de voluntariat în afara programului de lucru”, solicită acordul pentru a efectua servicii medicale în week-end sau după orele de program, fără plată. Un medic rezident a declarat pentru News.ro că toți colegii sunt revoltați de această practică, pe care o consideră o formă de exploatare.

Poziția conducerii spitalului

Conducerea Spitalului Clinic Județean de Urgență „Sf. Apostol Andrei” Constanța a transmis un comunicat în care respinge „categoric acuzațiile de presiune sau exploatare”. Reprezentanții unității medicale susțin că voluntariatul este o opțiune personală și că „stagiile de voluntariat opționale vin în întâmpinarea tinerilor medici care doresc o expunere clinică sporită și o acumulare rapidă de experiență practică”. De asemenea, ei subliniază că voluntariatul nu înlocuiește activitatea normată și remunerată conform legii.

Contextul legal și nemulțumirile

Potrivit legii, medicii rezidenți au obligația de a efectua 18 ore de gardă pe lună, care sunt incluse în salariu. În plus, pot face gărzi suplimentare, care ar trebui să fie voluntare și plătite. Medicii rezidenți de la Constanța susțin că, în practică, sunt presați să semneze cererile de voluntariat pentru a nu avea probleme cu examenele sau cu relațiile cu profesorii. Conducerea spitalului consideră că transformarea acestui instrument de dezvoltare profesională într-un scandal este „profund imorală”.