Social

Medici rezidenți de la Spitalul Județean Constanța, acuzați că sunt obligați să facă voluntariat pentru gărzi. Conducerea neagă

Medicii rezidenți de la Spitalul Județean Constanța susțin că sunt forțați să semneze cereri de voluntariat pentru gărzi, sub amenințarea că nu vor lua examenul de specialitate. Conducerea spitalului respinge acuzațiile și afirmă că voluntariatul este opțional.

Medici rezidenți la Spitalul Județean Constanța
Foto: Digi24

Medicii rezidenți de la Spitalul Județean de Urgență Constanța acuză că sunt obligați să semneze cereri de voluntariat pentru gărzi, iar unii dintre ei vorbesc despre un „șantaj” al profesorilor universitari, care îi amenință că nu vor lua examenul de specialitate. Conducerea spitalului respinge acuzațiile de presiune sau exploatare, explicând că voluntariatul reprezintă o opțiune personală, care nu înlocuiește activitatea normată și remunerată conform legii.

Acuzațiile medicilor rezidenți

Medicii rezidenți care activează la Spitalul Județean de Urgență din Constanța spun că trebuie să semneze, până la data de 1 iulie, o cerere privind desfășurarea activității de voluntariat în afara programului de lucru. Documentul, intitulat „CERERE MEDICI REZIDENȚI privind desfășurarea activității de voluntariat în afara programului de lucru”, solicită acordul de a efectua activități de voluntariat constând în servicii medicale ce corespund curriculei rezidențiatului, exclusiv în week-end sau după orele de program.

După ce mai mulți medici au semnalat situația în mediul online și pe grupurile interne, atrăgând atenția că cererea de voluntariat pentru gărzi este un pretext pentru muncă suplimentară fără plată, sub amenințarea unor consecințe, conducerea spitalului a reacționat.

Poziția conducerii spitalului

Conducerea Spitalului Clinic Județean de Urgență „Sf. Apostol Andrei” Constanța (SCJU) a transmis un comunicat în care respinge categoric acuzațiile de presiune sau exploatare. „Aceste afirmații sunt nu doar nefondate, ci și de natură să dezinformeze publicul și să destabilizeze climatul de încredere din cadrul unității medicale”, se arată în comunicat.

Reprezentanții spitalului argumentează că voluntariatul reprezintă o opțiune personală, iar activitățile de voluntariat se adresează exclusiv acelor medici rezidenți sau altor profesioniști care își exprimă în mod liber, expres și necondiționat dorința de a furniza servicii medicale suplimentare. „Voluntariatul nu înlocuiește și nu va înlocui niciodată activitatea normată și remunerată conform legii”, subliniază conducerea.

Reacția unui medic rezident

Un medic rezident din interiorul spitalului a explicat pentru News.ro că toți medicii rezidenți sunt revoltați față de modalitatea în care procedează spitalul. Acesta a precizat că, în afară de cele 18 ore de gardă obligatorii care intră în salariu, medicii fac și alte gărzi care nu sunt plătite, sub forma greșită că medicul rezident este încă student. „Opinia asta, că noi trebuie să fim acolo recunoscători că învățăm, e greșită, noi prețuim viața pacientului”, a declarat acesta.