Nicușor Dan: Deciziile mele sunt pentru binele României, dar uneori e greu să disting pașii
Președintele Nicușor Dan a declarat că înțelege responsabilitatea mandatului și că deciziile sale sunt pentru binele României, recunoscând că uneori este dificil să distingi între pașii necesari. El a menționat că se întrevede șansa unui guvern până la sfârșitul sesiunii parlamentare.

Președintele Nicușor Dan a declarat miercuri seară, la Cluj, că înțelege pe deplin responsabilitatea mandatului său și că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României. El a recunoscut însă că „uneori e mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3”, făcând referire la complexitatea procesului decizional.
Apel la încredere și clarificări
„Eu sunt o persoană care are o istorie de 20 de ani și în momentul în care iau niște decizii cred că toată lumea trebuie să fie convinsă că deciziile astea sunt luate în mandatul pe care l-am obținut și pentru binele României”, a spus șeful statului. El a adăugat că uneori este tentant să faci un gest care are consecințe negative ulterior, dar a asigurat că își asumă pe deplin responsabilitatea.
Declarațiile au venit ca răspuns la o remarcă a unei jurnaliste, care a subliniat că societatea civilă, din care președintele a făcut parte, se întoarce acum împotriva sa.
Șanse pentru un nou guvern
Referindu-se la situația politică, Nicușor Dan a afirmat că se întrevede șansa unui guvern până la sfârșitul sesiunii parlamentare. „Suntem într-un moment în care partidele au câteva zile să se înțeleagă. Din ce-au anunțat public – eu cred că cine anunță ceva public trebuie să se țină de cuvânt – se întrevede șansa unui guvern, sper până la sfârșitul sesiunii parlamentare”, a declarat președintele.
El a precizat că „mingea e la ei acum” și că se va întoarce la București vineri, fiind disponibil dacă este nevoie de implicarea sa.
Nicușor Dan a făcut aceste declarații la Cluj, în cadrul unei discuții private cu organizatorii conferinței Techsylvania.