Social

O școală din Olt a eliminat abandonul școlar cu fonduri europene: excursii, biciclete și masă caldă pentru 45 de elevi

Școala Gimnazială Milcov, județul Olt, a reușit să reducă abandonul școlar la zero printr-un proiect PNRAS de 400.000 de lei. Elevii au primit biciclete, ceasuri inteligente și au mers în trei excursii, inclusiv la mare, văzută pentru prima dată de majoritatea.

Elevi ai Școlii Gimnaziale Milcov în excursie la mare
Foto: Adevărul

Zeci de copii dintr-o școală mică din satul Milcov, județul Olt, au văzut pentru prima dată marea, după ce, cu două zile înainte, primiseră cadou biciclete și ceasuri inteligente. Acestea au fost momentele finale ale unui proiect de doi ani, finanțat prin Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar (PNRAS), care a reușit să aducă zi de zi elevii la școală, în ciuda greutăților de acasă.

Proiectul PNRAS la Școala Gimnazială Milcov

Timp de doi ani, la Școala Gimnazială Milcov s-a derulat un proiect finanțat prin PNRAS Runda a II-a – Școli mici, implicând toți elevii, de la clasa pregătitoare până la clasa a VIII-a. Cu peste 400.000 de lei, s-au organizat cursuri remediale, școala a fost dotată cu echipamente sportive și mobilier de grădină, iar copiii au participat la trei excursii. De asemenea, au avut loc activități pentru elevi, profesori și părinți.

Masa caldă a fost una dintre intervențiile cheie. Conform condițiilor programului, masa se acorda doar în zilele cu activități remediale, așa că directoarea Loredana Stroiuleasa a programat astfel de cursuri zilnic: „Era doar pentru zilele cu activități remediale, așa că am programat astfel de cursuri în fiecare zi, ori Română, ori Mate, ori Consiliere”.

Surprizele de final: biciclete, ceasuri și excursia la mare

La finalul proiectului, toți cei 45 de copii au primit ceasuri inteligente și câte o bicicletă sau un kart, la alegere. A urmat ultima excursie, planificată cu luni în urmă: marea. Majoritatea elevilor au văzut marea pentru prima dată. „Din toți copiii, doar vreo doi văzuseră anterior marea”, a spus directoarea.

Reacțiile au fost emoționante: „Când a venit cu propunerea, toți au fost: Wow! Le-am spus că atunci când terminăm școala vom merge la mare. Și toți întrebau: doamna, dar mai mergem la mare? Dar când mergem la mare?”

Rezultate: abandon școlar zero

De când derulează proiectul, școala nu a mai înregistrat abandon școlar, iar după clasa a VIII-a niciun elev nu a renunțat la școală. Anul trecut, zece elevi au absolvit clasa a VIII-a, dintre care opt au susținut Evaluarea Națională, iar doi s-au înscris la școală profesională. Anul acesta, toți cei cinci absolvenți se vor prezenta la examen pentru a ajunge la liceul tehnologic dorit.

Directoarea Loredana Stroiuleasa, care face voluntariat în proiect alături de contabilă, subliniază impactul: „Experiența pe care o au copiii ăștia, să meargă într-o excursie, să primească un cadou, să facă activități suplimentare, cu atât mai mult că cei mai mulți sunt copii din familii care nu-și permit prea multe, este de neegalat”.

Viitorul proiectului și nevoia de continuitate

PNRAS se încheie anul acesta, iar directoarea își dorește continuitate: „Mi-aș dori să avem continuitate, să mai putem accesa și alte proiecte. Sunt deja copii care întreabă: doamna, dar la anu’ ne mai aduceți? Familiile lor nu au bani, deci trebuie să vedem cum facem”.