Actualitate

Prețurile aurului și argintului scad puternic din cauza temerilor privind majorarea dobânzilor Fed

Contractele futures pentru aur au scăzut cu 1,5%, la 4.142 dolari pe uncie, iar argintul a pierdut peste 5%, pe fondul vânzărilor masive și al îngrijorărilor că Rezerva Federală ar putea majora dobânzile.

Grafice cu prețurile aurului și argintului în scădere
Foto: News.ro

Prețurile aurului și argintului au înregistrat scăderi puternice marți, pe fondul vânzărilor masive de pe piețele financiare și al temerilor că Rezerva Federală a SUA ar putea majora din nou dobânzile, transmite CNBC.

Evoluția prețurilor

Contractele futures pentru aur au coborât cu 1,5%, până la 4.142 de dolari pe uncie, în timp ce argintul a pierdut peste 5%, ajungând la 61,80 dolari pe uncie înainte de a recupera o parte din pierderi și de a închide în jurul valorii de 62,25 dolari.

Declinul a fost alimentat de corecțiile din sectorul tehnologic global, după ce investitorii au devenit tot mai îngrijorați că dobânzile vor rămâne ridicate pentru o perioadă mai lungă.

Factori care influențează piața

În mod tradițional, aurul este considerat un activ de refugiu în perioade de incertitudine geopolitică. Totuși, de la izbucnirea conflictului dintre Statele Unite și Iran, pe 28 februarie, această reputație a fost pusă sub semnul întrebării.

Analiștii spun că atenția investitorilor s-a mutat de la riscurile geopolitice către politica monetară a Rezervei Federale.

Prima reuniune de politică monetară condusă de noul președinte al Fed, Kevin Warsh, a fost interpretată de piețe ca având un ton mai agresiv în combaterea inflației. Investitorii au început să ia în calcul posibilitatea unei majorări a dobânzii până la sfârșitul anului.

Dobânzile mai mari tind să afecteze aurul deoarece metalul prețios nu oferă randamente sub formă de dobândă, devenind mai puțin atractiv în comparație cu obligațiunile și alte active financiare.

Prognoze și perspective

Schimbarea de perspectivă este vizibilă și pe Wall Street, unde mai multe instituții financiare și-au redus prognozele privind evoluția aurului.

Strategul pentru mărfuri al Bank of America, Michael Widmer, a afirmat că ținta anterioară de 6.000 de dolari pe uncie pare acum puțin probabilă, deoarece inflația rămâne ridicată și ar putea determina Fed să mențină o politică monetară mai restrictivă.

Și Deutsche Bank și-a revizuit estimările. Banca germană consideră că, dacă Fed nu va modifica dobânzile în trimestrul al treilea, aurul ar putea ajunge în jurul valorii de 4.300 de dolari pe uncie. În schimb, dacă banca centrală americană va efectua trei sau patru majorări de dobândă, prețul aurului ar putea coborî până la aproximativ 3.800 de dolari pe uncie.

Scăderea argintului a fost și mai accentuată, deoarece acest metal este influențat atât de factorii financiari care afectează aurul, cât și de perspectivele economice globale și cererea industrială.

Evoluția metalelor prețioase din ultimele zile sugerează că, în prezent, politica monetară a Rezervei Federale are o influență mai mare asupra pieței decât tensiunile geopolitice din Orientul Mijlociu.