Actualitate

Rareș Bogdan pune o întrebare incomodă conducerii PNL: de ce votați un guvern exclusiv PSD?

Europarlamentarul liberal Rareș Bogdan, revenit la atac după o perioadă de tăcere, îl critică pe președintele PNL Ilie Bolojan și întreabă de ce liberalii ar vota un guvern minoritar PSD, cu Marcel Ciolacu premier.

Rareș Bogdan vorbind la microfon
Foto: HotNews

După o perioadă de tăcere publică, europarlamentarul liberal Rareș Bogdan a reluat atacurile la adresa conducerii PNL, în special a președintelui Ilie Bolojan. În declarațiile recente, Bogdan pune o întrebare pe care o consideră legitimă: de ce ar vota liberalii un guvern minoritar format exclusiv din PSD, cu Marcel Ciolacu premier?

Contextul politic

Rareș Bogdan a evitat să comenteze politica internă după eșecul generalului Nicolae Ciucă la alegerile prezidențiale din 2024. În ultimele zile, însă, s-a întors la București și a lansat atacuri dure la adresa lui Ilie Bolojan. Bogdan afirmă că actuala conducere a PNL este dispusă să voteze un guvern minoritar PSD, ceea ce ar însemna predarea puterii către un partid în care liberalii nu mai au încredere.

Întrebarea lui Rareș Bogdan

„Cum explici propriilor membri și susținători că, în loc să te lupți și să negociezi guvernarea cu oamenii tăi la putere, le dai prin vot țara pe mână celor care ți-au trântit premierul și în care nu mai ai încredere nici să bei un pahar cu apă?”, se întreabă Bogdan. El subliniază că PNL, condus de Bolojan, ar duce PSD la guvernare prin propriul vot, ceea ce consideră un calcul politic greșit.

Critici la adresa lui Bolojan

În postările sale, Rareș Bogdan îl atacă direct pe Ilie Bolojan, folosind un ton dur și acuzații de trădare. El sugerează că liberalii ar trebui să lupte pentru guvernare, nu să cedeze puterea PSD-ului. Bogdan avertizează că, în 2028, electoratul ar putea redescoperi soluția unei coaliții cu PSD, ceea ce ar duce la aceeași situație.

Concluzii

În opinia europarlamentarului, dincolo de certuri și trădări, singurul câștigător este PSD, iar România are de pierdut. El consideră că actuala conducere a PNL face un calcul politic periculos, bazat pe speranța că PSD va eșua din nou în guvernare, ceea ce ar permite liberalilor să revină la putere în 2028.