Robert Sighiartău (PNL) cere demisia lui Sorin Grindeanu după eșecul Guvernului Veștea
Secretarul general al PNL, Robert Sighiartău, îi solicită liderului PSD Sorin Grindeanu să demisioneze, după ce Guvernul Adrian Veștea a picat în Parlament. Grindeanu se declară pregătit să preia funcția de premier.

Secretarul general al PNL, Robert Sighiartău, a declarat că responsabilitatea pentru eșecul învestirii Guvernului Veștea aparține conducerii PSD și i-a solicitat liderului social-democrat Sorin Grindeanu să își asume consecințele politice. Sighiartău a afirmat că, după incapacitatea de a construi o majoritate parlamentară, „se impune o demisie de onoare” din partea celui care a coordonat negocierile și strategia PSD.
Guvernul Adrian Veștea a picat în Parlament cu 189 de voturi pentru și 23 împotrivă, din 212 exprimate. Sighiartău a spus: „Eu cred că Grindeanu, unul dintre marii responsabili ai acestei crize, trebuie să își revizuiască atitudinea și cred că o demisie de onoare se impune.”
Consultări cu președintele Nicușor Dan
Liberalul a invocat consultările cu președintele Nicușor Dan, după care se așteaptă la o nominalizare. Referitor la cei cinci liberali care au intrat în formula de Guvern propusă de Veștea, Sighiartău a spus că PNL va lua o decizie în zilele următoare, dar că „onorabil pentru ei” ar fi să demisioneze.
Grindeanu: „PSD nu fuge de responsabilitate”
Liderul PSD a declarat că este gata să își asume funcția de premier, după discuțiile cu Nicușor Dan. Grindeanu a transmis că PSD nu fuge de responsabilitate și că, în ciuda opiniilor diferite din partid, formațiunea acționează ca o echipă. El a afirmat că România este „cu un pas mai aproape de alegeri anticipate” și că PSD este pregătit să participe la consultările de la Cotroceni, inclusiv pentru o posibilă asumare a funcției de premier.
„PSD a înțeles responsabilitatea acestui vot, de a oferi României un guvern stabil. Vreau să-l felicit pe Adrian Veștea că a acceptat să intre în această bătălie. Un om care a dorit binele, care își dorește binele. Nu vreau să vorbesc la trecut. Sunt alții care n-au fost prezenți la vot. Stând pe funcții fac pe moraliștii. E treaba românilor să-i judece pe cei care pun mai presus funcțiile lor. PSD nu fuge de răspundere”, a spus Grindeanu.