Sorin Grindeanu: Mă aștept ca președintele să cheme partidele la consultări după respingerea guvernului Veștea
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că se așteaptă ca președintele Nicușor Dan să convoace consultări în următoarele zile, după ce Parlamentul a respins învestirea guvernului Adrian Veștea.

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, după votul Parlamentului de respingere a învestirii guvernului Adrian Veștea, că se așteaptă ca în următoarele zile președintele Nicușor Dan să cheme partidele la consultări la Palatul Cotroceni.
Felicitări pentru Adrian Veștea
„Eu vreau să-l felicit pe Adrian Veștea că a acceptat să intre în această bătălie, că e un om responsabil, un om care a dorit binele, un om care dorește binele, nu vreau să vorbesc la trecut. Un om care își dorește ca România să aibă ceea ce cred că își dorește orice om de bună credință, un guvern stabil care să facă politici publice pentru români, astfel încât să nu intrăm într-o zonă de derapaj economic”, a spus Grindeanu.
El a adăugat că „sunt alții care în acest moment nici nu au fost prezenți unii dintre ei la vot, stând pe funcții, fac pe moraliștii. Dar nu e treaba mea să-i judec, e treaba românilor, este treaba românilor să-i judece pe fiecare dintre cei care în acest moment pun mai presus funcțiile lor personale decât binele românilor”.
Participarea la consultări
Întrebat dacă va merge la consultări cu președintele Nicușor Dan, în contextul în care fostul secretar general al PSD, Paul Stănescu, îl vrea la Palatul Victoria, Grindeanu a răspuns: „Dacă mă cheamă domnul președinte, o să merg. PSD, v-am spus de la început, nu fuge de o asemenea propunere. În PSD este democrație. Fiecare dintre membri, așa cum ați văzut, poate să emită părerile, dar într-un final PSD acționează ca o echipă, iar deciziile le luăm împreună. Dacă președintele ne va chema mâine, și eu cred că în zilele următoare, destul de repede va face acest lucru, Partidul Social Democrat nu fuge de această responsabilitate”.
Un pas mai aproape de anticipate
Sorin Grindeanu a menționat că este evident „că ne aflăm cu un pas mai aproape de anticipate” după respingerea de către Parlament a guvernului lui Adrian Veștea. El a subliniat că PSD nu va vota un guvern minoritar alcătuit din PNL, USR și UDMR.
„Dacă, urmare a consultărilor de la Cotroceni, președintele va acorda PSD acest mandat, o să vedem în ce formulă vom veni în fața Parlamentului, dar vă mai spun o dată, PSD nu fuge de această responsabilitate. (…) Într-un final cred că le va veni mintea de pe urmă și celor care, unii dintre ei, azi au lipsit, alții au ales să nu voteze, le va veni mintea din urmă să voteze un guvern, fiindcă România are nevoie de un guvern stabil. Nu are nevoia PSD, nu are nevoie Nicușor Dan, are nevoie România de un asemenea guvern. Eu vă spun că în scurt timp acest lucru ar trebui să se întâmple, într-o formulă care ar trebui să fie discutată zilele următoare și să se vină rapid în fața Parlamentului cu o nouă formulă”, a mai afirmat Sorin Grindeanu.
Reacții și context
Politologul Cristian Pîrvulescu este de părere că PSD este principalul înfrânt al crizei declanșate de eșecul desemnării premierului Veștea, iar consecințele se vor vedea atât pe plan politic, cât și în interiorul partidului.
România rămâne fără un nou prim-ministru după eșecul de luni seară al liberalului Adrian Veștea de a fi ales de către Parlament, la aproape două luni de la demiterea lui Ilie Bolojan, scrie AFP. Premierul desemnat Adrian Veștea, care nu a reușit să primească votul Parlamentului, a declarat la ieșirea din plenul reunit că a venit în acest proiect cu bune intenții și a considerat că este necesar să răspundă la această provocare.
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că se încheie o epocă, susținând că sub cupola Parlamentului „există astăzi un singur câștigător” – George Simion.