Evenimente

Român de 23 de ani, împușcat de poliție în Franța, după o urmărire ca în filme

Un tânăr român a fost împușcat de polițiști în localitatea Wimille, nordul Franței, după ce a ignorat semnalele de oprire și a fugit pe jos. Trei persoane se aflau în mașină, ancheta fiind preluată de Parchetul din Boulogne-sur-Mer.

Mașină de poliție franceză cu girofaruri
Foto: Mediafax

Un cetățean român în vârstă de 23 de ani a fost împușcat de polițiști în localitatea Wimille, din departamentul Pas-de-Calais, nordul Franței, miercuri, după o urmărire ca în filme. Incidentul a fost confirmat de Parchetul din Boulogne-sur-Mer, care a preluat ancheta.

Cum s-a desfășurat urmărirea

Totul a început când șoferul unui autoturism a ignorat semnalele poliției și a refuzat să oprească. Forțele de ordine au pornit în urmărirea vehiculului în apropierea zonei Trésorerie din Wimille. La finalul cursei, unul dintre ocupanți a coborât și a încercat să fugă pe jos, moment în care a fost rănit prin împușcare, potrivit serviciilor de intervenție.

Starea victimei și măsurile luate

Bărbatul a primit îngrijiri medicale la fața locului, apoi a fost transportat sub escortă polițienească la Centrul Hospitalier din Boulogne-sur-Mer. Acesta se află internat în spital, sub pază, și a fost plasat în arest preventiv de poliție. Doi polițiști, de 49 și 18 ani, au suferit un șoc emoțional, dar nu au fost răniți fizic.

Ocupanții mașinii și ancheta

În autoturism se aflau trei persoane: românul împușcat, o femeie româncă de 22 de ani și un bărbat afgan de 30 de ani. Cei doi au fost preluați de poliție pentru verificări. Autoritățile nu au comunicat detalii privind folosirea armei de serviciu. Ancheta este coordonată de Parchetul din Boulogne-sur-Mer, care va stabili dacă utilizarea armei a respectat prevederile legale.