Evenimente

Schimb de lovituri între SUA și Iran: ambele părți se acuză de încălcarea armistițiului

Armata americană a atacat Iranul vineri, ca răspuns la un atac cu drone asupra unei nave de marfă în Strâmtoarea Ormuz. Fiecare țară acuză cealaltă de încălcarea armistițiului convenit săptămâna trecută.

Explozie în timpul atacului SUA asupra Iranului, înregistrare alb-negru de calitate slabă
Foto: HotNews

Armata SUA a atacat Iranul vineri, ca răspuns la un atac cu drone al Teheranului asupra unei nave de marfă în Strâmtoarea Ormuz, fiecare țară acuzând-o pe cealaltă de încălcarea termenilor unui armistițiu convenit săptămâna trecută, potrivit Reuters.

Atacurile americane și reacția Iranului

Comandamentul Central al SUA a declarat că aeronavele au lovit locații de depozitare a rachetelor și dronelor, precum și stații radar de coastă, publicând un videoclip alb-negru cu o explozie, etichetat drept „neclasificat”. Un oficial american a anunțat că operațiunea s-a încheiat.

Iranul a declarat că un proiectil a lovit zona din jurul unui debarcader din Sirik, în sudul țării, și că forțele navale iraniene au ripostat lovind ținte militare americane din regiune. Teheranul nu a oferit detalii despre ce anume a fost lovit.

Contextul armistițiului

În aceeași perioadă, Israelul și Libanul au semnat un acord pentru a pune capăt luptelor dintre Israel și Hezbollah, susținut de Iran. Ambele părți au prezentat acordul ca un prim pas care prevede dezarmarea Hezbollahului și retragerea trupelor israeliene din Liban, dar nu a fost clar cum va fi implementat. Hezbollah a declarat că nu va coopera.

Teheranul a afirmat că va controla Strâmtoarea Ormuz și a avertizat statele din Golf să nu se alăture Washingtonului după atacul de joi asupra unei nave cargo care naviga în apropierea coastei Omanului. Președintele SUA Donald Trump a atribuit atacul Iranului și a declarat că acesta a încălcat acordul provizoriu.

Declarații oficiale

„Agresiunea nejustificată împotriva navelor comerciale din partea forțelor iraniene a încălcat în mod clar armistițiul”, a declarat Comandamentul Central al SUA, numind atacurile „un răspuns puternic”. Armata americană a precizat că va continua să ofere sprijin pentru trecerea în siguranță a navelor comerciale prin strâmtoare.

Vicepreședintele JD Vance a declarat că americanii au respectat acordul de încetare a focului. „Iranul a semnat un acord de încetare a focului. Noi l-am respectat. Dacă au dezacorduri, pot ridica telefonul. Dar violența va fi întâmpinată cu violență”, a scris Vance pe X.

Reacția Iranului și starea portului Sirik

Presa de stat iraniană, citând o sursă militară anonimă, a relatat despre atacul asupra portului Sirik după o explozie. Sursa a afirmat că, cu cinci ore mai devreme, fuseseră trase focuri de avertisment din Sirik către navele care încălcaseră regulamentele din Strâmtoarea Ormuz și că două rachete de avertisment fuseseră lansate din zona Karpan.

Sâmbătă, agenția Mehr l-a citat pe șeful porturilor din estul provinciei Hormozgan, care a afirmat că portul Sirik nu a suferit daune în urma atacului SUA și funcționează normal. Gărzile Revoluționare Iraniene au declarat că marina lor „a lovit locațiile în care este staționată armata teroristă americană” și au avertizat că orice alte atacuri vor fi întâmpinate cu un răspuns mai amplu.

Acordul de încetare a focului conferă Iranului controlul asupra traficului naval în strâmtoare, potrivit Gărzilor. „Statele Unite, prin provocarea unor conflicte, au încercat să încalce acest angajament, iar răspunsul necesar a fost dat și va continua”, a declarat Garda Revoluționară.