Senator PNL: Două variante de guvern minoritar – condus de PSD sau din PNL, USR și UDMR
Gabriela Horga (PNL) afirmă că există două scenarii pentru un executiv minoritar: unul condus de PSD sau unul format din PNL, USR și UDMR, în urma eșecului guvernului propus de Adrian Veștea.

Senatorul PNL Gabriela Horga a declarat că, în urma eșecului guvernului propus de Adrian Veștea, există două variante pentru un executiv minoritar: unul condus de PSD sau unul format din PNL, USR și UDMR. Declarația a fost făcută pe Facebook, după ce moțiunea de învestire a guvernului PSD-Veștea a fost respinsă în Parlament.
Guvernul Veștea, respins în Parlament
La votul pentru învestirea Guvernului Adrian Veștea au fost exprimate 212 voturi, dintre care 189 „pentru” și 23 „împotrivă”. Pentru învestire erau necesare 233 de voturi. Horga a calificat guvernul ca fiind „al trădătorilor” și a criticat negocierile cu AUR, pe care le-a numit „rușinoase”.
Poziția PNL: refuzul colaborării cu PSD
Senatorul a subliniat că PNL a refuzat să susțină guvernul PSD-Veștea și a transmis clar că nu va mai participa la o guvernare alături de PSD. Lista propusă era dominată de PSD, iar Veștea a avut doar un rol de fațadă, potrivit Horgei. PNL, condus de Ilie Bolojan, a propus o soluție pentru depășirea blocajului politic: un acord pe șase luni pentru respectarea unor obiective clare.
Variantele pentru viitorul guvern
Horga a explicat că, dacă partidele ajung la un acord pentru un pact național, există două variante: fie un guvern minoritar condus de PSD, fie un executiv minoritar alcătuit din PNL, USR și UDMR. Viitorul guvern ar trebui să își angajeze răspunderea pentru implementarea proiectelor din PNRR, menținerea disciplinei financiare și continuarea investițiilor.
„România are nevoie de decizii asumate, prin înțelegeri transparente între partidele politice, nu de combinații și de voturi cumpărate la bucată”, a mai scris Horga.