Ucrainenii de la Biopharma construiesc o fabrică de 85 de milioane de euro la Arad
Compania ucraineană Biopharma, cel mai mare producător de medicamente derivate din plasmă din Europa de Est, investește 85 de milioane de euro într-o fabrică la Arad. Unitatea va intra în funcțiune în decembrie 2027.

Ucrainenii de la Biopharma, cel mai mare producător de medicamente derivate din plasmă din Europa de Est, construiesc o fabrică de 85 de milioane de euro la Arad. Unitatea va intra în funcțiune în decembrie 2027, conform declarațiilor președintelui companiei, Kostiantyn Yefymenko.
Detalii despre investiție
Fabrica este amplasată pe un teren de 34.370 mp din Parcul Industrial 1 din Oradea și va procesa anual 1,2 milioane de litri de plasmă umană congelată pentru a obține medicamente. Inițial, fabrica va funcționa cu o linie de producție, urmând să se extindă la două linii. Plasma va fi colectată din centre proprii de donare și depozitată la -20°C.
Planuri de extindere
Investiția totală în fabricile din Ujhorod (Ucraina) și Arad se ridică la 437 de milioane de euro. Biopharma intenționează să construiască fabrici și în America Latină. Compania, fondată acum 129 de ani, exportă produse în zeci de țări și produce terapii esențiale precum albumina și imunoglobulinele.