Social

Vameșii protestează din nou marți, cer o grilă salarială distinctă și compensații pentru riscuri

Sindicatul Național Finanțe Publice organizează marți un nou protest în fața Autorității Vamale Române, solicitând recunoașterea specificului profesiei în noua lege a salarizării.

Protest al vameșilor în fața Autorității Vamale Române
Foto: Antena 3

Sindicatul Național Finanțe Publice organizează marți, 23 iunie 2026, un nou protest în fața sediului Autorității Vamale Române (AVR), între orele 16:30 și 17:30. Acțiunea face parte dintr-o serie de pichetări planificate, având ca scop atragerea atenției asupra importanței activității vameșilor și necesității ca specificul acestei profesii să fie reflectat în noua lege a salarizării.

Revendicările sindicaliștilor

Sindicaliștii solicită o grilă salarială distinctă pentru personalul vamal și compensații adecvate pentru riscurile profesionale. Aceștia subliniază că angajații AVR au responsabilități extinse, incluzând colectarea veniturilor la bugetul statului, verificarea mărfurilor, combaterea fraudei și a criminalității organizate, controlul precursorilor de droguri și supravegherea fluxurilor de bani iliciți.

„Tocmai de aceea alegem să continuăm seria de proteste la această instituție: pentru a transmite un mesaj clar privind valoarea muncii vameșilor și necesitatea recunoașterii acesteia în noua lege a salarizării”, au transmis reprezentanții sindicatului.

Contextul protestelor

Cu aproape o săptămână în urmă, pe 17 iunie 2026, personalul AVR a declanșat o grevă de avertisment, pe fondul nemulțumirilor legate de noua lege a salarizării și al refuzului conducerii AVR de a iniția un acord colectiv de muncă. Sindicaliștii acuză lipsa dialogului și neprezentarea instituției la procedura de conciliere, ceea ce a blocat soluționarea pașnică a conflictului de muncă.

„Lipsa de susținere și problemele structurale din cadrul sistemului vamal au agravat și mai mult situația. SindFISC susține revendicările personalului AVR și a participat la negocierile organizate de Ministerul Muncii privind proiectul noii legi a salarizării. Discuțiile au avut un caracter preponderent formal, lipsit de consultări aplicate cu ministerele de resort implicate”, au precizat sindicaliștii.

Până în prezent, aceștia nu au primit nicio reacție concretă cu privire la solicitările formulate. Protestul de marți se va desfășura în afara programului de lucru, fără a afecta activitatea cetățenilor sau a mediului economic, potrivit organizatorilor.