Povestea bărbatului care trăiește de 40 de ani în sălbăticie, alături de urși și lupi, la 2.200 de metri altitudine
İbrahim Aydemir, 57 de ani, locuiește pe muntele Keșiș din Turcia, într-o cabană improvizată, fără electricitate sau apă curentă, și se confruntă zilnic cu urșii și lupii.

În provincia Erzincan, nord-estul Turciei, İbrahim Aydemir, 57 de ani, trăiește izolat de patru decenii pe muntele Keșiș, la 2.200 de metri altitudine. Bărbatul locuiește într-o cabană improvizată și își dedică viața creșterii animalelor, urcând anual cu vitele pe munte timp de șase luni, potrivit Yeni Șafak.
O viață departe de civilizație
İbrahim Aydemir și-a petrecut ultimele patru decenii pe pajiștile de la poalele muntelui Keșiş, la o altitudine de 2.200 de metri, într-o cabană improvizată. Keșiș este un munte din regiunea Anatoliei de Est, la nord-est de Câmpia Erzincan, având cel mai înalt punct de 3.549 de metri.
De la vârsta de 17 ani, Aydemir, tată a trei copii, se ocupă cu creșterea animalelor. În fiecare primăvară, își urcă vitele pe munte, unde rămâne timp de șase luni, până la prima ninsoare.
Provocări zilnice: urși, lupi și lipsa utilităților
Viața aici nu este ușoară. „Cea mai simplă activitate, precum mâncatul unei felii de pâine, poate deveni dificilă. Dar iubesc singurătatea și sunt mulțumit de viața pe care o duc”, spune Aydemir. Fără electricitate sau apă curentă, el își generează energia prin panouri solare, iar apa o obține din surse naturale.
În timpul nopții, provocările cresc. Urșii și lupii, atrași de vite, îl obligă să stea de pază: „Vin să atace vitele, iar eu trebuie să le opresc. Câinii mei mă ajută să țin urșii la distanță”.
Pasiunea pentru natură și tradiții
„Prefer să petrec timpul aici, în natură, decât să merg într-o vacanță la Antalya”, insistă Ibrahim. Chiar dacă viața sa pe munte este plină de provocări, Aydemir continuă să-și urmeze pasiunea pentru natură și tradițiile păstorești, păstrând viu un mod de viață care, în zilele noastre, devine din ce în ce mai rar.