Ilie Bolojan: Creșele finalizate acum vor putea angaja personal din toamnă, prin sprijin bugetar
Premierul interimar a anunțat că Guvernul a aprobat angajarea personalului pentru creșele finalizate prin Programul „Sfânta Ana”, astfel încât acestea să funcționeze din toamna acestui an. A 73-a creșă din program a fost inaugurată la Simeria.

Premierul interimar Ilie Bolojan a participat la inaugurarea celei de-a 73-a creșe construite prin Programul guvernamental „Sfânta Ana”, în orașul Simeria. Cu această ocazie, el a anunțat că toate creșele care se finalizează în această perioadă vor putea angaja personal, pentru a funcționa din toamna acestui an.
Angajări finanțate de la bugetul de stat
„În luna mai am aprobat, prin Guvern, posibilitatea ca pentru toate creșele care se finalizează în această perioadă, să se angajeze personal, în așa fel încât din toamna acestui an toate creșele care au fost finalizate în această perioadă să poată funcționa în condiții normale, cu personal plătit de la bugetul de stat – un sprijin pentru autoritățile locale”, a declarat Bolojan.
El a subliniat că aceste creșe reprezintă un sprijin pentru familiile din România, în special pentru tinerele familii, încurajându-le să crească copii și să se dezvolte.
Programul „Sfânta Ana” continuă
Premierul interimar i-a felicitat pe constructori pentru calitatea lucrărilor și a menționat că programul va continua, fiind unul dintre proiectele care merită susținute.
Creșa inaugurată în orașul Simeria poate găzdui 70 de preșcolari și este prevăzută cu toate utilitățile. Reprezentantul Companiei Naționale de Investiții, Constantin Opriș, a declarat: „Cu această inaugurare am ajuns la un număr de 4.490 de beneficiari ai acestui proiect, iar zilele următoare vom depăși această bornă de 4.500. Acest obiectiv s-a sincronizat perfect din toate punctele de vedere, pe ultima sută de metri.”