Iranul a lansat șapte rachete către Kuweit și Bahrein, șase interceptate
Armata americană a anunțat că Iranul a tras șapte rachete către Kuweit și Bahrein, dintre care șase au fost interceptate. Forțele SUA au doborât și patru drone iraniene și au lovit sisteme radar iraniene ca ripostă.

Iranul a lansat șapte rachete către Kuweit și Bahrein, dintre care șase au fost interceptate, a anunțat armata americană pe platforma X. Potrivit primelor evaluări, a șaptea rachetă nu și-a atins ținta prevăzută, iar nu există militari răniți.
Drone iraniene doborâte de forțele americane
Forțele americane au doborât patru drone iraniene lansate către strâmtoarea Ormuz. Comandamentul central american din Orientul Mijlociu (CENTCOM) a precizat că dronele militare reprezintă o amenințare pentru traficul maritim.
Ripostă americană asupra sistemelor radar iraniene
Ulterior, forțele SUA au lovit sistemele de supraveghere radar iraniene de la Goruk și de pe insula Qeshm pentru a se apăra împotriva altor atacuri, a adăugat CENTCOM.
Gardienii Revoluției revendică lovituri asupra „bazelor inamice”
Gardienii Revoluției iranieni au afirmat că au lovit „baze inamice” în regiune, ca răspuns la bombardamentele americane asupra instalațiilor radar din Iran. Într-un comunicat difuzat de televiziunea de stat Irib, armata ideologică iraniană a declarat că „baze inamice din regiune au fost atinse de rachete aeriene”.
Kuweit și Bahrein, țări cu baze militare americane
Kuweit și Bahrein, două țări care găzduiesc importante baze militare americane, au declanșat sistemele de alertă aeriană după atac.