Peste 20 de publicații europene dau Google în judecată pentru monopolul în adtech
Gigantul american este acuzat că a practicat tarife mai mari pentru tehnologiile de publicitate online, afectând veniturile presei. Procesul este susținut de firma de finanțare LitFin.

Peste 20 de publicații europene din Franța, Olanda, Suedia, Finlanda, Polonia, Ungaria, Cehia și Lituania au dat în judecată Google, acuzând gigantul american că a abuzat de poziția sa dominantă pe piața de publicitate online (adtech). Editorii susțin că Google a practicat tarife mai mari pentru tehnologiile sale, reducând astfel veniturile presei.
Cazul susținut de LitFin
Procesul este finanțat de LitFin, o firmă specializată în finanțarea litigiilor cu sediul în Praga, care va acoperi costurile chiar și în cazul unui eșec. Acțiunea se bazează pe o decizie a Comisiei Europene din 2018, care a amendat Google cu 2,95 miliarde de euro pentru abuz de monopol în sectorul adtech.
Precedentul american
Decizia Comisiei Europene permite oricărei entități afectate să solicite daune în instanță. Situația este similară cu cea din Statele Unite, unde Google a fost dat în judecată de publicații precum Penske, The Atlantic, McClatchy, Conde Nast și Vox Media, după ce Departamentul de Justiție a demonstrat monopolizarea ilegală a pieței de publicitate online. Google respinge acuzațiile, considerându-le nefondate.